Son Dakika
Akaryakıt alınacak (Sındırgı)Bina inşaatı yaptırılacak (Bigadiç) Düğün salonu ikmal inşaatı yaptırılacakAyçiçeği masaya yatırıldı“Erikli’deki esnaf, altyapıya yenildi” -Keşan TB’ye getirilen 2022 yılının ilk ayçiçeği ürünü 15,20 TL’den satıldı“Pancar fiyatları artmalı” -Bulut: “Gençlerimizin umutlarını çalmasınlar" -65 yaşındaki çiftçi, ayçiçeğini 57 yıllık emektarı ile getirdiKöyün fosseptiği ayçiçeği tarlasına akıyor -
Bölgedeki köy yollarından gelen şikayetler artmaya başladı

Bölgedeki köy yollarından gelen şikayetler artmaya başladı

Keşan'a bağlı köylere giden yollarda meydana gelen bozulmalar nedeniyle özellikle Küçükdoğanca, Gökçetepe, Danişment gibi köylerden bu konuda şikayetler artarken, üzücü bir durum yaşanmadan yolların yapılması istendi.

Küçükdoğanca Köyü’nde yaşayan Mehmet Küçüköner, köy yollarının uzun zamandır bozuk olduğunu ve ciddi sıkıntıların yaşandığını belirterek, biran önce yapılması gerektiğini kaydetti.

“Ölümcül bir kaza yaşanmadan yolumuzun yapılmasını istiyoruz”

Küçükdoğanca Köyü yolunun bozuk olduğunu belirten Küçüköner, “Kış mevsiminde bozulan yolların yapılmasını bekliyoruz ancak, uzun zamandır atılan bir adım yok. Muhtarımız, yolların yapılması için yetkililerle görüşmelerde bulunuyor ancak, herhangi bir gelişme yok. Yetkililer, sahil yollarının yapıldığını ifade ediyor. Elbette ki, sahil yolları da yapılsın ama bizim köy yollarımızın da acilen yapılması lazım. Köy halkı olarak, kış mevsiminden bu yana yollarda zahmet çekiyoruz. Çiftçiler traktörleriyle yolda giderken, çukurlardan kaçmaya çalışıyor ama bazen kafa kafaya geliyorlar. Diğer araçlarımızda yolların bozuk olması nedeniyle, zarar görüyorlar. Ölümcül bir kaza yaşanmadan yolumuzun yapılmasını istiyoruz.” dedi.

“Milletvekilimiz Fatma Aksal, gelsin yolların halini görsün”

Mehmet Küçüköner sözlerini şöyle tamamladı: “Devlete, bizlerde vergi veriyoruz ve halk olarak, vergilerimizin karşılığını istiyoruz. Milletvekilimiz Fatma Aksal, seçimden seçime bizleri ziyarete geliyor. 3 yıldan bu yana Küçükdoğanca Köyü’ne gelmiyor. Gelsin yolların halini görsün. Seçimlerde oy için bizlere nasıl gelecekler? Bozuk olan yol, 10 kilometredir. Biz bu yoldaki çukurların en azından yama yapılmasını istiyoruz. Köylerin birçok sorunu var ama önceliğimiz yollardır. Bizim köy yolu çok işlek ve her gün 40-50 kamyon ve bir çok araç gelip geçiyor.”

Gökçetepe'nin tehlikeli yolu...

Yaz mevsiminin de gelmesiyle birlikte özellikle sahile kıyısı bulunan köylerin yollarında yaşanan bozulmalar da dikkat çekiyor. Bu konuda Gökçetepe Köyü ve Sazlıdere Köyü'ne giden yol adeta başı çeken köyler arasında yer alıyor. Sahil nedeniyle araç trafiğinin arttığı bu güzergahtaki yolda meydana gelen bozulmaların, iki aracın yan yana gelmesinin üzücü sonuçlar yaratabilecek derecede olduğu ifade ediliyor. Sürücüler, henüz yama işlemi yapılalı çok uzun bir zaman geçmeyen yoldaki çukurların üzücü bir kaza yaşanmadan elden geçirilmesini istiyor.

Danişment yolu yapılmaya başlandı

Yine sahile kıyısı bulunan köylerden biri olan Danişment Köyü'nün, Erikli Köyü ile bağlantı yolunda yapılan asfalt sökülme işlemi sonrasında araç sürücüleri, araçlarını bu yola sokmak istemediklerini dile getiriyor. Aradan bir süre geçmesine rağmen, yoldaki çalışmaların geçtiğimiz Cuma günü başladığı bildirilirken, yolun yapılması için hareketliliğin artmasını beklemenin nedeni ise merak ediliyor.

(Haber Merkezi)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Akaryakıt alınacak (Sındırgı)

Sındırgı Orman İşletme Müdürlüğü akaryakıt alımı işi için ihale düzenleyecek.

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;  15000 litre Motorin ve 500 Litre 95 oktan Kurşunsuz Benzin alımı yapılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 18 Ağustos 2022, 11.00;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; Sındırgı Orman İşletme Müdürlüğü İhale Salonu (Kurtuluş Mah. Balıkesir Cad. Sındırgı/BALIKESİR) olarak açıklandı.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/1027337/ihale-duyurulari-mal-alim-ihaleleri-akaryakit-alinacaktir

Bina inşaatı yaptırılacak (Bigadiç)

Bigadiç Belediye Başkanlığı bina inşaatı yapımı için ihale düzenleyecek. 

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Bigadiç Belediyesi Özel Projeli Bodrum+Zemin+3 Katlı Betonarme Belediye Hizmet Binası yapılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 31 Ağustos 2022, 14.30;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; Bigadiç Belediye Başkanlığı 3. Kat Meclis Toplantı Salonu olarak açıklandı.

 İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/1027392/ihale-duyurulari-yapim-ve-insaat-ihaleleri-bina-insaati-yaptirilacaktir

Düğün salonu ikmal inşaatı yaptırılacak

Edremit Belediye Başkanlığı düğün salonu ikmal inşaatı yaptırmak için ihale düzenleyecek.

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; HEKİMZADE Mahallesi Düğün Salonu İkmal İnşaat yaptırılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 22 Ağustos 2022, 11.00;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; Edremit Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü olarak açıklandı.

 İlanın detayları için ise internet adresi şöyle;https://www.ilan.gov.tr/ilan/1027416/ihale-duyurulari-yapim-ve-insaat-ihaleleri-dugun-salonu-ikmal-insaati-yaptirilacaktir

Ayçiçeği masaya yatırıldı

Keşan TB'de gerçekleştirilen salon satışında, çayır tırtılının ayçiçeğine verdiği zarar, ilaçlı mücadele, fiyatlar ve verimler konularında önemli açıklamalarda bulunuldu.

Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz'ın, mevcut durum ile ilgili sözlerinin ardından, konuşan Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, petrolden sonra en fazla döviz ödenen ürünün ayçiçeği olduğuna dikkat çekerek, "Ayçiçeği üretimini artırmak için yıllardır uğraş veriyoruz. Geçen yıl girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından ötürü bu yıl üretici ayçiçeğine yöneldi. Keşan’da 550 bin dekar bir arazide 256 bin dekar ayçiçeği ekildi. Biz ekonomiye katkı sağladığımız için seviniyoruz. Ama geçirdiğimiz pandemi, dünyanın getirdiği ekonomik değişiklikler, fiyatları 2021 yılında çok yükseltti. Bundan da halk etkilendi. Ancak görüyoruz ki şu anda ayçiçeği fiyatlarında biçim olan bölgelerde aşağı doğru seyrediyor. Üreticiler olarak bunlar bizi üzüyor. Tam hasat zamanında telaffuz edilen rakamlar bizi memnun etmiyor. Çünkü biz bunu üretmek için 135 gün mücadele veriyoruz. Biz örtü üstü tarım yapıyoruz. Bu yıl hiç hesaba katmadığımız doğal afetler yaşadık. Para yapmayan bir ürünü de hiç kimse ekmez. Bu ürünler bu fiyatlarda seyrederse çiftçi yine buğdaya döner. Fiyatlar çiftçiyi memnun etmiyor. Desteklerin arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa zaten yaşlı olan çiftçi nüfusumuz şimdiden sonra ürününü ekeceğini tahmin etmiyorum." dedi.

Yörük: "Bir tarafta da faydalı olan böcekleri öldürüyoruz"

Keşan TB Meclis Üyesi ve tüccar Yusuf Yörük de, tüm dünyanın zor bir süreçten geçtiğini ifade ederek, "Biz, bu süreci en zararla nasıl geçiririz bunun hesaplamalarını yapmamız lazım. Zor bir dönemdeyiz. Daha da devam edecek. Bakanlığımızın, yağlı tohumların bakış açısını değiştirmesi lazım. Ben üzüldüm. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden 'İlaçlayın' diye bir mesaj geldi. İlaçlayın ama bir tarafta da faydalı olan böcekleri öldürüyoruz. Biz drone ile gece saat 22.00’de başladık, sabah 07.00’ye kadar attık. Arıları, faydalı böcekleri yok edersek geleceği yok ediyoruz. Ancak bununla ilgili hiçbir önlem yok. Düz ara ilaçlandı. Bu geleceğimizi de yok ediyor." derken, ayçiçeği tarlasında yaptığı incelemede, ayçiçeğinin kellelerinde 4'te 2 oranında böcek zararı tespit ettiğine dikkat çekti. Yörük, ayçiçeğindeki verimin bu yıl iyi olacağı yönündeki görüşlerini de dile getirdi.

Derya: "İnşallah hasat çiftçiyi memnun eder"

Bölgede ayçiçeği ekili alanlarda incelemelerde bulunan Ziraat Mühendisi Göksel Derya ise son 1 haftadır ayçiçeğinde yeşil kurt zararlısının tabya çürüklüklerine yol açtığını vurgulayarak şunları söyledi; "Tanelerin hepsi boş ve çürümüş vaziyette. Çiçeklerimiz sezon başında gayet iyiydi. İnşallah hasat çiftçiyi memnun eder. Çayır tırtılının ayçiçeğine verdiği zarar ilerleyen zamanda bizim karşımıza çıkacak."

"Doğru bir ilaçlama tekniğiyle çözülmedi iş"

Sözlerinin son bölümünde, Keşan'daki bir köyde bulunan arıcı ile yaptığı söyleşide, arıcının 80 kovan arıdan 30 kovan arı kaldığını söylediğine dikkat çeken Derya, sözlerini şöyle tamamladı, "50 kovan arısı telef olmuş. Yüzde 70 gibi bir eksiklik var. Arılar ayçiçeğinin döllenmesine avantaj sağlıyor. Hayatımızda arı olmazsa, dünyada yaşam olmaz. Her şeyde arı çalışması gerekiyor. İlaçlamalara dikkat edilmedi. Gündüz ilaçlama yapıldı. Bilinçsizce ilaç atıldığını da gördüm. Doğru bir ilaçlama tekniğiyle çözülmedi iş. Şu an ayçiçeği tarlalarında inanılmaz bir kelebek popülasyonu var. Toprak hazırlığını yaparken derin sürüm yapmamız lazım. Oradaki yumurtaları 7 santim toprağın altına atmamız lazım. Bu zararı önümüze bir dahaki senelerde de çıkabilir. Sadece ayçiçeğinde değil 2 yıl önce çeltikte de görüldü."

"Fiyat düşük olacak"

Ayçiçeğinin fiyatı konusunda da, bu yıl ayçiçeği fiyatının düşük olacağı yönündeki beklentiler olduğu dile getirilirken, bunun nedeni olarak da dünyadaki ekonomik şartlar gösterildi.

Haber: İlker GÜREL

 

“Erikli’deki esnaf, altyapıya yenildi” -

Keşan’da emlakçılık yapan Kudret Uybaş yaptığı açıklamada; sezonla ilgili yaşanan sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Erikli olarak, kayıp bir sezon yaşıyoruz”

Erikli’de, 10 Temmuz itibariyle doluluğun yaşanmaya başladığını belirten Uybaş, “Erikli’de bayram öncesi boştu ve bayramın geçmesiyle birlikte 5-6 günlük yine bir boşluk yaşandı. Erikli’de sezon genel itibariyle iyi gitmiyor. Erikli’de yaşanan toz sebebiyle, Yayla ve Enez’in çok gerisinde kaldık. Yayla’daki fiyatlar, Erikli’yi geçmiş durumda. Çünkü boruların patlaması nedeniyle, su kesintileri yaşanıyor. Toz, gıda işletmeleri ve emlakçılar olmak üzere herkesi olumsuz yönde etkiliyor. Havanın poyraz olması nedeniyle, arıtmadan yaşanan koku problemi devam ediyor. Toz ve koku olmak üzere hepsi birleşince, Erikli’deki esnaf, altyapıya yenildi. Tatil için gelen misafirlerimiz, toz içerisinde olduğunu belirterek, farklı yerlere gitmeyi tercih ediyor. Erikli olarak, kayıp bir sezon yaşıyoruz.” dedi.

“Festivalin olması Erikli’yi hiç etkilemedi”

Bölgede yapılan festivalin işlere yansımasının olup-olmadığı hakkında sorulan soruya cevap veren Kudret Uybaş, şunları söyledi: “Biz, festivalde bir yoğunluk yaşanabileceğini düşünüyorduk. Festivalin, Danişment’te yapılıyor olması Erikli’yi hiç etkilemedi. Erikli şuanda boş durumda. Festivalin Danişment’e taşınması ilgiyi biraz düşürdü. Erikli ve Yayla arasındaki yolda çalışmalar yapılıyor. İl Özel İdaresi’nin çalışmaları yaklaşık 2 aydan bu yana devam ediyor. Erikli-Danişment arasındaki yolda çalışmalar yapılıyor ve ulaşım çok kolay değil. Aracınızla 30 kilometre hızla gidebiliyorsunuz. Bu yol riskli ve aracınızın camına taş gelip kırılabilir ya da çatlayabilir.”

“Toz sorunu çözüme kavuşmuş olsaydı,

sezondaki cirolarımızda %40 artış yaşanırdı”

Uybaş sözlerine şöyle devam etti: “Erikli’de sadece ana caddedeki toz sorunu çözüme kavuşmuş olsaydı, sezondaki cirolarımızda %40 artış yaşanırdı. Erikli’de aynı yerde 8’inciye kanalizasyon patlağı yaşandı. 153’ü aradığımızda yüzlerce şikayetin olduğunu görüyoruz. Bu sorunun neden olduğunu bilmiyoruz. Biz, yaşanan soruna çözüm üretilmesini istiyoruz. Erikli’de esnaflar olarak, zor günler geçiriyoruz.”

“Yurtdışındaki vatandaşlarımızın satışa talebi var”

Konut satışlarıyla ilgili konuşan Kudret Uybaş sözlerini şöyle tamamladı: “Yurtdışındaki vatandaşlarımızın satışa talebinin olduğunu görüyoruz. Her şeyin fiyatı arttığı gibi konut fiyatları da artıyor. Yerli bir talebin olmadığını görüyoruz.”  (Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar