Son Dakika
MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan: "Can Azerbaycan'ın yanındayız""İşimizi görmez" diyen at arabacıları belediyeye yürüdüBeyendik'te içme suyu sorununun çözümü için temel atıldı“Türkiye, 7 aylık süreçte 113 milyon dolarlık çeltik ve pirinç ithalatı yapmış”Siner: “Su konusunda, sıkıntımız bulunmuyor”Amatör ligler Ekim ayı sonuna kadar oynanmayacak“Engellilerin, 560 TL maaşla 1 ay geçinmesi mümkün değil”Sorgut: “Tarihi değerlerimize sahip çıkmalıyız”- Hırsızlık suçundan aranan şüpheli metruk binada yakalandıZiraat Bölge Şefliği binası ne şekilde değerlendirilecek?
Gaytancıoğlu, TÜİK'in "2019 Yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması" sonuçlarını değerlendirdi

Gaytancıoğlu, TÜİK'in "2019 Yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması" sonuçlarını değerlendirdi

Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) Edirne Bölge Müdürlüğü’ tarafından açıklanan "2019 Yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması" sonuçlarında, Trakya bölgesinin 4. sırada yer almasını değerlendirerek, ülkedeki gelir dağılımına bakıldığında yoksulluğun gittikçe arttığının görüldüğünü söyledi.

Gaytancıoğlu, TÜİK'in açıkladığı verilere bakılığında, Trakya bölgesinin, Türkiye genelinde gelir dağılımı açısından 4. sırada yer aldığı sonucunun görüldüğünü belirterek, "Türkiye’de ortalama gelir yaklaşık 40 bin TL, böldüğünüzde 3 bin TL’nin biraz üzerinde. Bir ailenin geliri çok yüksek bir rakam değil. Demek ki ülkede gün geçtikçe yoksulluk artıyor. En gelişmiş bölge İstanbul, ikinci bölge Ankara, üçüncü bölge İzmir. Türkiye’nin nüfusuna baktığımızda önemli bir kısmı büyük şehirlerde yaşıyor. Trakya bölgesinin dördüncü sırada yer alması iyi ancak, yoksulluk sıralamasında bölgemiz baya bir yukarılara çıktı. Bazı istatistikler her şeyi yansıtmaz, özellikle TÜİK istatistiklerinde son zamanlarda güvenilirlik azaldı. Yoksulluk sınırının 8 bin TL’nin üzerinde olması, açlık sınırının 2 bin 500 TL civarında olması halkımızın büyük bir kısmının bırakın yoksulluk sınırını, açlık sınırına yakın bir seviyede gelirinin olması çok üzücü." dedi.

"Bizim bölgemizin de gelir dağılımı sorunu var"

Gelir dağılımında yaşanan bozuklukların, Türkiye'nin en büyük sorunu haline geldiğine de değinen Gaytancıoğlu, "Bu Edirne için de, Trakya bölgesi için de geçerli. Öyle bir gelir bozukluğu var ki, Türkiye’nin en zengin nüfusu yüzde 1’i, en fakirleri de maalesef yüzde 30’lar civarında. Arada çok büyük bir uçurum var. Halbuki ortalama gelir dediğimizde, Edirne’ye baktığımızda, herkes 34 bin TL yıllık gelire sahip ise sorun olmaz ülkede ama bu payı alamayan milyonlarca insan var. Birde bu payın çok çok üzerinde gelire sahip insanlar var. Gelir dağılımındaki dengesizlikler çok büyük bir sorun. Bizim bölgemizin de gelir dağılımı sorunu var." şeklinde konuştu.

"Türkiye’de gelir artmıyor"

Sözlerinin devamında, işsizlik verileri hakkında konuşan Okan Gaytancıoğlu, "2 gün önce açıklanan işsizlik verilerine göre resmi rakam yüzde 13,7. Biz bunun daha yukarılarda olduğunu biliyoruz. 4 aydır kısmi ödeme adı altında asgari ücretin neredeyse yarısı bir ödeme yapılarak insanlar işlerinden olmasınlar diye bir gelire mahkum ediliyorlar ve bu daha 2 ay uzatıldı. Böyle olunca, insanların gelirinin artmadığı ortamda, üretimin olmadığı ortamda bu genel istatistiklere yansımaz. Türkiye’de gelir artmıyor. Gelir dağılımında bozukluklar son derece fazla." diye konuştu.

"Fabrikalar üretimden gelen gücünü kullanamıyor ve bölgedeki gelire etken oluyor"

Son olarak, bölgede çok sayıda fabrikanın kapandığını belirten Gaytancıoğlu, şunları söyledi; "Trakya bölgesi uzun yıllardır önemli devlet yatırımlarını alamıyor. Bölgemiz tarım bölgesi, vatandaşımızın tarımdan eline geçen geliri son derece düşük olduğu için, girdi maliyetlerin de çok yüksek olduğundan geliri bir türlü artmıyor. Örneğin, bir fabrika kurulsun, fabrikanın etrafında yeni sanayi siteleri yapılsın ama bunlar maalesef yok. Tam tersine bir çok fabrika kapanıyor. Fabrikalar üretimden gelen gücünü kullanamıyor ve bölgedeki gelire etken oluyor. En çokta Uzunköprü’deki fabrikalarımız ciddi anlamda kapandı. Bölge geneline baktığımızda, Uzunköprü’deki, Meriç’teki, Lalapaşa’daki, Havsa’daki nüfusun çok önemli bir bölümünün Çorlu, Çerkezköy ve Lüleburgaz’a göç ettiğini buralarda Uzunköprülülerin, Meriçlilerin oluşturduğu mahallelerin olduğunu görüyoruz. Bu da devlet yatırımlarının bölgeye gelmediğinin göstergesidir. Devlet gelmeyince, özel sektör de gelir elde edemiyor. Böyle bir dengesizlikler var."

Haber MERKEZİ

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan: "Can Azerbaycan'ın yanındayız"

MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Ermenistan'ın Azerbaycan'daki sivil yerleşim birimlerine ateş açmaya devam etmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Can Azerbaycan"ın yanında olduklarını söyledi.

İnan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan gerilim ile ilgili yaptığı açıklamada, "Allah Azeri kardeşlerimize muvaffakiyetler nasip etsin. Dualarımız onlarladır. 1988 yılında başlayan Ermenistan’ın hukuksuz işgallerinin ardından binlerce Azeri yurdunu terk etmeye zorlanmış, bununla da yetinmeyerek yer yer Ermeni işgalci askerlerinin bilinçli ve sistematik katliamlarına tüm dünya şahit olmuştur. Bu şahitliği umursamayan Ermenistan, Hocalı’da masum halkı kadı, çocuk, yaşlı, erkek demeden soykırıma maruz bırakmıştır. Hocalı soykırımı olarak dünya tarihine geçen ve çok sayıda ülkenin resen tanıdığı bir soykırımın Ermenistan üzerinde herhangi bir siyasi ve hukuki baskı ve yaptırım uygulanmamasından aldığı cesaretle bugün yeni soykırımlara, hatta işgallere hazırladığını görmekteyiz." dedi.

"Sadece kınama mesajı yayınlayan bir konumda olmayan, bölgesine müdahale eden, bölgesinin istikrarında güvence konumunda olan bir Türkiye var"

Türkiye'nin 1980 ve 1990 yıllarından çok daha farklı bir mevkide olduğunun göz ardı edildiğini ifade eden Adnan İnan, "Sadece kınama mesajı yayınlayan bir konumda olmayan, bölgesine müdahale eden, bölgesinin istikrarında güvence konumunda olan bir Türkiye var. 'Tek Millet, iki Devlet' bilincinin oluşmasında büyük katkıları, emekleri olan Milliyetçi, Ülkücü Hareket olarak, bugün yine daha yüksek sesle diyoruz ki, Can Azerbaycan’ın yanındayız. Ermeni diasporası nerede bir Türk’e baskı zulüm ve iftira uyguluyorsa devletimizin tam da orada tüm fiziki, siyasi, diplomatik ve hatta askeri imkânlarını kullanmaktan geri kalmayacağına inanıyoruz. Karabağ ve herhangi bir Türk yurduna baskı ve zulüm gören ne kadar kardeşimiz varsa Türk milleti olarak yanlarında olduğumuzu bilmelerini isteriz. Allah Azeri kardeşlerimize muvaffakiyetler nasip etsin. Dualarımız onlarladır." diye konuştu.

Haber: İlker GÜREL

 

 

"İşimizi görmez" diyen at arabacıları belediyeye yürüdü

Keşan Belediye Meclisi'nde kabul edilmesinin ardından, tespit edilen at arabası sahiplerine dağıtılacak olan motorlu yük taşıma (Triporter) araçlarından bir tanesi Keşan Belediyesi Kapalı Otoparkı'na gelirken, triporteri gören at arabacıları, bahse konu araç ile iş yapamayacaklarını belirterek tepkilerini göstermek için Keşan Belediyesi'ne yürüdü.

Keşan Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma kapsamında, at arabalarının motorlu yük taşıma (Triporter) aracına dönüştürülmesinde ilk olarak 104 at arabası tespit edilerek, hak sahiplerinin belirlenmesi amacıyla at arabalarına plakalar verildi. Böylece triporterlerin teslim edileceği hak sahipleri tespit edildi. At arabaları, koşu takımları ve atların Keşan Belediyesi tarafından satın alınarak devam edecek proje kapsamında, hak sahiplerine verilecek triporterlerden biri Keşan Belediyesi Kapalı Otoparkı'na geldi. Triporteri gören at arabacıları, triporterlerin kendilerinin işini görmeyeceğini savunarak, tepki gösterdi.

"Bu araçlar bizim işimizi görmez"

Bir araya gelerek tepkilerini göstermek için at arabaları ile birlikte Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi içerisine girdi. Burada triporterler ile ilgili tepkilerini dile getiren at arabacıları, Keşan Belediye Başkanı MustafaHelvacıoğlu ile görüşmek istedi. Keşan Belediye Meclisi'nin AK Parti'li Üyesi MüslümÇekiç ile görüşerek, at arabaları ile başta odun olmak üzere birçok yük taşıdıklarını belirten at arabacıları, ancak gösterilen triporterlerin at arabası ile aynı işi görmeyeceğini söyledi. At arabalarının yaklaşık 700 kg'a kadar yük taşıyabildiğini, ancak bu araçlar ile bu kadar yük taşınamayacağını dile getiren at arabacıları, "Bu araçlar bizim işimizi görmez. Biz at arabalarımızı teslim etmiyoruz. Ne gerekiyorsa yapılsın." dedi.

Balcı: "Araçlar verilirken, plakası, ruhsatı da ücretsiz verilecek"

 Alanda toplanan at arabacıları ile görüşen Keşan Belediye Başkanı Yakup Balcı, konuyla ilgili yanlış anlaşılmaların olduğunu vurgulayarak, "Hiç bir at arabası sahibinden para istenmeyecek. Bu proje bize bakanlıktan hibe olarak geldi. Bu araçların plaka ve ruhsata ihtiyacı var. Bunların ücretleri de Keşan Belediyesi'nce karşılanacak. Hiç kimseden para istenmeyecek. Araçlar gelmeye başladı. Araçlar verilirken, plakası, ruhsatı da verilecek. Bu araçların plakaları ve ruhsatları olmak zorunda. Bu araçları sahiplenmek için bunlar şart. At arabaları ile 1 ton yük taşıyamazsınız. Keşan içerisinde taşımacılığı modern hale getirmek zorundayız. Keşan'da bavullarını taşıtmak için kimse at arabası tutmaz. Ancak bu araçlar ile bu tür taşımacılığı yapabilirsiniz. Bu araçlar, ailenizi gezdirmek için değil. İş yapabilmeniz için verilecek. Artık odun taşıyarak geçiminizi sağlayamazsınız." diye konuştu.

"Ormana odun toplamaya bu araçlar ile gidemeyiz"

Projeyle ilgili olarak at arabacıları ile Mustafa Helvacıoğlu'nun toplantı yapıp bilgi vermesi gerektiğini ifade eden at arabacıları, "Bu araçlar ile at arabacıları bir iş yapamaz. Ormana odun toplamaya bu araçlar ile gidemeyiz. Gitsek de odun yükleyip taşıyamayız. Bu araçlar bize uygun değil. Bu araçları değiştirme imkanınız varsa değiştirin." şeklinde konuştu. At arabacıları, Keşan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan alınan yardımların, triporter sahibi olan kişilere verilmeyeceğinin konuşulduğuna da dikkat çekerek, böyle olması durumunda at arabalarını vermeyeceklerini söyledi. Bir pazaryeri esnafı da, Cumartesi günleri at arabası ile 2 seferde taşıttığı eşyalarını, bu araçlar ile 4 seferde taşıtabileceğini ifade ederek, bu nedenle vereceği nakliye ücretinin artacağını belirtti.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

Beyendik'te içme suyu sorununun çözümü için temel atıldı

Beyendik Belediyesi'nde içme suyu projesinin temeli, dün düzenlenen törenle atıldı.

Saat 11.00 sıralarında, Beyendik Beldesi'nde başlayan temel atma törenine; CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakırlar, çevre belediyelerin başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, Edirne İl Genel Meclisi üyeleri, bazı STK'ların temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Beyendik Belediyesi personeli Güven Akın'ın sunuculuğunu  yaptığı törende, yapılan duanın ardından, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı söylendi.

Örnek: "Beyendik halkının hayali olan içme suyu sorunun çözümü için çalışmalarımızı başlattık"

Törenin açış konuşmasını yapan Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, "Suyun hayat olduğunu, insan vücudunun yüzde sekseninin sudan ibaret olduğunu hepimiz biliyoruz. Beldemizde temiz İçilebilir bir suyu getireceğimizi söyledik. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Beyendik'te  uzun yıllara dayanan ve Beyendik halkının hayali olan içme suyu sorunun çözümü için çalışmalarımızı başlattık. İçme suyu sorunu beldemizin uzun yıllara dayanan bir sorunu. Temiz bir içme suyu halkımızın hayaliydi. temiz İçilebilir bir Suyu hayal etmekle ne kullandığımız kirli suyu nede susuzluğumuzu gideremezdik Hayal ettik ama hayallerimizin peşinden giderken bizler gerçekleri yok sayamazdık ve aynı zamanda da gerçeğin peşinde olduk. Yıllardır temiz su diye barajımızdan göletimizden su ihtiyacımızı  zehirlenerek gidermek zorunda kaldık. Bunun için beldemizin  temiz içilebilir bir suya ihtiyacı vardı.Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren halkımıza nasıl temiz su içirtebiliriz diye çalışıyoruz. Bunun ilk adımını bir önceki kaymakamımız sayın Nuri Özder ile yaptığımız görüşmede onun onayı ile kaymakamlık bünyesinde bulunan su birliğinden sağladık. Buradan kendisine halkım adına çok teşekkür ediyor sevgi ve selamlarımı yolluyorum." dedi.

"Söz verdik başlıyoruz"

Beyendik'te hiçbir evde çeşmelerden çamur akmayacağını, en önemlisi de temel ihtiyaç olan suyla ilgili sorunu kökünden çözeceklerini vurgulayan Muhammet Örnek, "Geldiğimiz ilkgünden itibaren çözmek için uzun uğraşlar verdiğimiz içme suyu projesini onaylatarak ihale aşamasına getirdik. 14.07.2020 tarihinde 14 firmanın katılımı ile gerçekleşen içme suyu yapımı ihalesi sonucu firmaların verdiği teklifler değerlendirmeye alındı. Değerlendirme sonucunda su ihalemiz, ekonomik açıdan en avantajlı teklifi veren sayın Veysel Akbaş'ta kalmıştır. Sözleşmesi yapılan içme suyu inşaat yapım işiyle ilgili, firma sahibi Sayın Veysel Akbaş ve İller Bankası görevlisi inşaat yüksek mühendisi Sayın Handan Alkaç ile birlikte  teslimini yaparak, belediyemizde sözleşme imzaladık. Daha sonra proje üzerinde ve arazide incelemelerde bulunarak, inşaat için planlama yaptık. Beyendik halkımıza hayırlı olsun. Şimdi de pırıl pırıl, sağlıklı ve kaliteli bir  su  ile halkımızı buluşturarak kendi suyumuzu getiriyoruz. Bugün itibari ile isale hattı çalışmalarımızı başlatarak içme suyu isale hattımız ve şehir merkezindeki boruların yenilenmesi ile su hizmete girdiğinde beldemizin 100 yıllık içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacağız. İçme suyu ihalesi bedeli 7 milyon 64 bin 942 TL'dir. Bunun yüzde 50'si SUKAP desteğidir. Böylece projenin bize maliyeti 3 milyon 532 bin 471 TL olacaktır. Şunu ifade edeyim ki bu temiz su beldemiz için vazgeçilmezlerin vazgeçilmeziydi. Bu hayatî önemdeki tesisin beldemize kazandırılmasında büyük emekleri olan başta devletimize, Sayın Valimiz Ekrem Canalp’e, Fatma Aksal, Okan Gaytancıoğlu, Orhan Çakırlar'a, İlçe Kaymakamımız Cemalettin Yılmaz'a, İller Bankası Genel Müdürümüze, Bölge Müdürümüze Geçmiş dönem Belediye Başkanı Nuran Uslu ve tüm meclis üyelerimize ve emeği geçen herkese şahsım ve Beyendik  halkımız adına çok teşekkür ediyorum. Şimdi temelini atacağımız tesisimizin, birlikte hayata geçirmenin gururunu yaşıyor. Beldemize, halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." diye konuştu.

Gaytancıoğlu: "Beğendik halkı, çok uzun yıllardır sağlıklı temiz içme suyunu çok bekledi"

Daha sonra söz alan Gaytancıoğlu, yatırım konusu su olunca konunun son derece önemli olduğunun altını çizerek, "Beğendik halkı, çok uzun yıllardır sağlıklı temiz içme suyunu çok bekledi. Kimlerin emeği varsa başkanım gibi ben de teşekkür ediyorum. Projenin hayırlı olmasını temenni ederim. Proje, kuraklığın yaşandığı bu günlerde daha da anlam kazanıyor. Hem insanların sağlığı, hem toprakların temiz su ile buluşması anlamında değerli olan bu projenin biran önce tamamlanmasını dilerim." şeklinde konuştu.

Çakırlar: "Doğduğumuzdan ölene kadar lazım olan ve temiz bir şekilde kullanmamız gereken bir ürün olan su olmazsa, hayat olmaz"

Törende son olarak Çakırlar söz aldı. Projenin bölgeye hayırlı olması temennisinde bulunan Orhan Çakırlar, şunları söyledi; "Şunu unutmamak lazım ki su, kültürdür. Doğduğumuzdan ölene kadar lazım olan ve temiz bir şekilde kullanmamız gereken bir ürün olan su olmazsa, hayat olmaz. Bu hizmeti halkına sunan Beğendik Belediye Başkanı'na, bundan önce emeği geçmiş olan bütün herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Su olmazsa ibadet olmaz. Çünkü inancın sebeplerinden biri temizliktir. Özellikle bu pandemi döneminde temizliğimize çok daha iyi dikkat etmemiz lazım. Bu virüsten bir an önce kurtarmak bizim kendi elimizde. Bu temizliği sağlayacak olan bu suyun da Beğendik halkına huzur getirmesini diliyorum." Konuşmaların ardından, ihaleyi alan firma yetkilisi Veysel Akbaş, teknik bilgiler verdi. Tören; katılımcıların kurdeleyi kesmesi ve içme suyu borusunun kazılan çukura bırakılmasıyla sona erdi. Tören sonunda ikramda bulunuldu.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

“Türkiye, 7 aylık süreçte 113 milyon dolarlık çeltik ve pirinç ithalatı yapmış”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada; çeltik ithalatı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“AKP hükümeti, gümrük vergilerini sıfırlayarak, ithalata başvuruyor”

Türkiye’nin birçok tarım ürününde ithalatçı konumda olduğunu belirten Gaytancıoğlu, “İthalat edilmemesi gereken ürünlerden bir tanesi çeltik ürünüdür ve bunun işlenmiş hali olan pirinçtir. Pirinçte yüzde 45, çeltikte yüzde 34 gümrük vergisi var. AKP hükümeti, son dönemlerde gümrük vergilerini hiç almadığı ve sürekli gümrük vergilerini sıfırlayarak, ithalata başvurduğunu görüyoruz. Bu uygulamalar, son derece yanlıştır.” dedi.

“Çeltikte, destekleme primi 2007 yılından bu yana 10 kuruştur”

Okan Gaytancıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Çeltik ekilişleri, 1 milyon-1 milyon 200 bin dekar civarında gerçekleşiyor. Son dönemde üretimde artışlar var ama Türkiye’nin belli bir pirinç açığı söz konusudur. Bu açık, ithalatla gideriliyor. Bu açık, bazı yıllarda 300 milyon dolar ithalat yapılarak giderilmeye çalışılıyor. Yaşanan açık giderilebilir. Yeni sulama barajlarını devreye alarak bu sorun giderilebilir. Ayrıca, çeltikte 2007 yılından bu yana destekleme primi 10 kuruştur. Üretimi cazip hale getirecek devletin desteğinin olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla, ithalat daha ucuz olmuş oluyor. Fakat, ithal edilen pirinçler, damak zevkimize uymamaktadır.”

“Türkiye, 7 aylık süreçte, 113 milyon dolarlık çeltik ve pirinç ithalatı yapmış”

Çeltikte üretimin planlanması gerektiğine kayıt düşen Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Çeltik üretimini planlı şekilde artırmak ve ithalatı azaltmamız gerekiyor. Hatta, ithalatı bitirip, kendimize yeterli hale gelmemiz gerekiyor. Çünkü ithal pirinçler, Türkiye’deki üretimden daha pahalı hale geldi. Geçmiş yıllarda, ithalat cazipti ama daha fazla bedel ödenmesi gerekiyor. CHP olarak, ithal edilen ürünlere para ödeneceğine bu para yerli üreticimize verilsin. Pandemi döneminde her ülke tarımda ihracata yasaklar koydu ve dışarıya ürün satmak istemedi. Ama Türkiye’nin, 7 aylık verilerine bakıldığında, 113 milyon dolarlık çeltik ve pirinç ithalatı yapılmış. Biz, yine dışa bağlığı devam ettirmişiz. Bu son derece yanlıştır.”

HABER: DENİZ ÇİL

Siner: “Su konusunda, sıkıntımız bulunmuyor”

Karahisar Köyü Muhtarı İlhan Siner yaptığı açıklamada; köyde su sıkıntısının yaşanıp-yaşanmadığı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Su deposu yapılması için 1 Ekim’de ihale yapılacak”

Karahisar Köyü’nde su sıkıntısının yaşanıp-yaşanmadığı hakkında bilgilendirmede bulunan Siner, “Su sıkıntısının yaşanmaması için bizim hatta gelen şebekenin vanaları değişti. Bu değişimin yaşandığı süreçte birkaç gün su sıkıntısı yaşandı. Fakat, su konusunda şuanda herhangi bir sıkıntımız bulunmuyor. Su sıkıntısının yaşanmaması için köyümüze su deposu yapılması yönünde taleplerimiz olmuştu. Taleplerimiz kısa sürede karşılık buldu ve 1 Ekim 2020 Perşembe günü depo yapılması için ihale yapılacak.” dedi.

“Köyümüze, 100 tonluk su deposu olacak”

İlhan Siner, “Depo yapıldığında, su anlamında sıkıntı yaşanmayacak mı?” şeklindeki soruya şöyle cevap verdi: “Köyümüze yapılacak depo, 100 tonluk olacak. Su şebekesinde herhangi bir sıkıntı yaşanması durumunda, köyün su ihtiyacını bu depolardan karşılayacağız. 100 tonluk depo, yaz mevsiminde 3 gün, kış mevsiminde ise, 5 gün süreyle köyün tüm su ihtiyacını karşılar. Halkımıza kesintisiz şekilde hizmet verilmiş olacak.”

“Su sıkıntısını gidermek için çalışacağız”

“Bölgede sondaj çalışmaları yapılacak mı?” şeklindeki soruya cevap veren Siner, sözlerini şöyle tamamladı: “Köyümüze depo yapıldıktan sonra sondaj çalışmaları yapılmaya başlanacak. Havaların kurak gitmesinden dolayı kuyularda sular azaldı. Su arama çalışmalarımız devam edecek. Su sıkıntısını gidermek için çalışacağız. Kaymakamımız, İl Genel üyelerimiz Halil Bayazıt ve İsmail Keleş’in destekleriyle bu sorunu aşacağız.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar