Son Dakika
T.C. KEŞAN SULH HUKUK MAHKEMESİ'NDEN ESAS NO : 2017/408 EsasKeşan'da yatırımları inceleyen Şentop, "Evimizdeyiz" yorumunu yaptıSelçuk Mermi, avcıları kısıtlamalar konusunda uyardıTBMM Başkanı Şentop tarihi hamamda inceleme yaptı"Şimşekler" işbaşı yapmaya başladıParkomat yoksa kaldırım mı var?Ilıman iklimden bozulan satışları sahilde kalanlar düzelttiÖlçü ve ölçü aletlerinin muayenesi ile ilgili açıklama yapıldıOnline Buluşmalar’da bu hafta tarımda ve ticarette yaşanan gelişmeler, projeler ve beklentiler konuşulacak!Parkomata Şentop molası...
Gaytancıoğlu, TÜİK'in "2019 Yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması" sonuçlarını değerlendirdi

Gaytancıoğlu, TÜİK'in "2019 Yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması" sonuçlarını değerlendirdi

Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) Edirne Bölge Müdürlüğü’ tarafından açıklanan "2019 Yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması" sonuçlarında, Trakya bölgesinin 4. sırada yer almasını değerlendirerek, ülkedeki gelir dağılımına bakıldığında yoksulluğun gittikçe arttığının görüldüğünü söyledi.

Gaytancıoğlu, TÜİK'in açıkladığı verilere bakılığında, Trakya bölgesinin, Türkiye genelinde gelir dağılımı açısından 4. sırada yer aldığı sonucunun görüldüğünü belirterek, "Türkiye’de ortalama gelir yaklaşık 40 bin TL, böldüğünüzde 3 bin TL’nin biraz üzerinde. Bir ailenin geliri çok yüksek bir rakam değil. Demek ki ülkede gün geçtikçe yoksulluk artıyor. En gelişmiş bölge İstanbul, ikinci bölge Ankara, üçüncü bölge İzmir. Türkiye’nin nüfusuna baktığımızda önemli bir kısmı büyük şehirlerde yaşıyor. Trakya bölgesinin dördüncü sırada yer alması iyi ancak, yoksulluk sıralamasında bölgemiz baya bir yukarılara çıktı. Bazı istatistikler her şeyi yansıtmaz, özellikle TÜİK istatistiklerinde son zamanlarda güvenilirlik azaldı. Yoksulluk sınırının 8 bin TL’nin üzerinde olması, açlık sınırının 2 bin 500 TL civarında olması halkımızın büyük bir kısmının bırakın yoksulluk sınırını, açlık sınırına yakın bir seviyede gelirinin olması çok üzücü." dedi.

"Bizim bölgemizin de gelir dağılımı sorunu var"

Gelir dağılımında yaşanan bozuklukların, Türkiye'nin en büyük sorunu haline geldiğine de değinen Gaytancıoğlu, "Bu Edirne için de, Trakya bölgesi için de geçerli. Öyle bir gelir bozukluğu var ki, Türkiye’nin en zengin nüfusu yüzde 1’i, en fakirleri de maalesef yüzde 30’lar civarında. Arada çok büyük bir uçurum var. Halbuki ortalama gelir dediğimizde, Edirne’ye baktığımızda, herkes 34 bin TL yıllık gelire sahip ise sorun olmaz ülkede ama bu payı alamayan milyonlarca insan var. Birde bu payın çok çok üzerinde gelire sahip insanlar var. Gelir dağılımındaki dengesizlikler çok büyük bir sorun. Bizim bölgemizin de gelir dağılımı sorunu var." şeklinde konuştu.

"Türkiye’de gelir artmıyor"

Sözlerinin devamında, işsizlik verileri hakkında konuşan Okan Gaytancıoğlu, "2 gün önce açıklanan işsizlik verilerine göre resmi rakam yüzde 13,7. Biz bunun daha yukarılarda olduğunu biliyoruz. 4 aydır kısmi ödeme adı altında asgari ücretin neredeyse yarısı bir ödeme yapılarak insanlar işlerinden olmasınlar diye bir gelire mahkum ediliyorlar ve bu daha 2 ay uzatıldı. Böyle olunca, insanların gelirinin artmadığı ortamda, üretimin olmadığı ortamda bu genel istatistiklere yansımaz. Türkiye’de gelir artmıyor. Gelir dağılımında bozukluklar son derece fazla." diye konuştu.

"Fabrikalar üretimden gelen gücünü kullanamıyor ve bölgedeki gelire etken oluyor"

Son olarak, bölgede çok sayıda fabrikanın kapandığını belirten Gaytancıoğlu, şunları söyledi; "Trakya bölgesi uzun yıllardır önemli devlet yatırımlarını alamıyor. Bölgemiz tarım bölgesi, vatandaşımızın tarımdan eline geçen geliri son derece düşük olduğu için, girdi maliyetlerin de çok yüksek olduğundan geliri bir türlü artmıyor. Örneğin, bir fabrika kurulsun, fabrikanın etrafında yeni sanayi siteleri yapılsın ama bunlar maalesef yok. Tam tersine bir çok fabrika kapanıyor. Fabrikalar üretimden gelen gücünü kullanamıyor ve bölgedeki gelire etken oluyor. En çokta Uzunköprü’deki fabrikalarımız ciddi anlamda kapandı. Bölge geneline baktığımızda, Uzunköprü’deki, Meriç’teki, Lalapaşa’daki, Havsa’daki nüfusun çok önemli bir bölümünün Çorlu, Çerkezköy ve Lüleburgaz’a göç ettiğini buralarda Uzunköprülülerin, Meriçlilerin oluşturduğu mahallelerin olduğunu görüyoruz. Bu da devlet yatırımlarının bölgeye gelmediğinin göstergesidir. Devlet gelmeyince, özel sektör de gelir elde edemiyor. Böyle bir dengesizlikler var."

Haber MERKEZİ

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

T.C. KEŞAN SULH HUKUK MAHKEMESİ'NDEN ESAS NO : 2017/408 Esas

T.C.
KEŞAN SULH HUKUK MAHKEMESİ'NDEN

ESAS NO : 2017/408 Esas

Mahkememizde açılan Mirasçılık Belgesi İstemi davasının yapılan yargılamasında; Muris Ali ve Sebile kızı 01.07.1911 İpsala d.lu, Edirne İli, Keşan İlçesi, Orta Cami Mahallesi Cilt No: 5, Hane No: 37 BSN:1'de nüfusa kayıtlı Emine Akıncıoğlu ve Muris Mustafa ve Ayşe oğlu 01.07.1906 Keşan d.lu, Edirne İli, Keşan İlçesi, Orta Cami Mahallesi Cilt No: 5, Hane No: 37 BSN:2'de nüfusa kayıtlı İsmail Akıncıoğlu'nun mirasçılarını ve miras paylarını gösterir veraset belgesi istemli dava açılmıştır.Murisin yasal mirasçılarının yapılan tüm aramalara rağmen isim ve tebliğe elverişli kayıt ve adresleri tespit edilemediğinden Türk Medeni Kanunun 594.maddesi gereğince mirasçıları var ise son ilan tarihinden itibaren bir yıl içerisinde Mahkememize müracaat ederek mirasçı olduklarını gösterir belgelerini sunmaları ve mirasçılık sıfatlarını bildirmeleri aksi takdirde mirasının tamamının Hazine intikal edeceği hususu ilan olunur.

Keşan'da yatırımları inceleyen Şentop, "Evimizdeyiz" yorumunu yaptı

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, dün Keşan Belediyesi eliyle yürütülen çalışmaları incelemek, hayata geçirilmesi planlanan projeler hakkında bilgi almak üzere Keşan'a geldi.

Saat 11.00 sıralarında Keşan’a gelen Mustafa Şentop; Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile muhtarlar tarafından Keşan Kent Müzesi bahçesinde karşılandı. Burada 2022 yılında hayata geçirilecek olan Keşan Kent Müzesi projesi hakkında Helvacıoğlu tarafından sunum yapılarak, Şentop’a proje hakkında bilgi verildi. Keşan’ın en eski binalarından birinin bahçesinde olduklarını belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Kurtuluş Savaşı’nda hastane görev yapan bir binamız. 100 yaşının üstünde, Sayın Valimizin, Sayın Vekilimizin, Bakanlığımızın destekleriyle Belediyemize tahsis ettik. Herkesin huzurunda emeği geçenlere teşekkür ederim. Burada geçmiş 100 yılımızı anlatmak için ilçe bazında ilk defa müze planlamamızı yapıyoruz. Müze projemizi meydanlaştırarak hayata geçireceğiz. Geçmişimizi geleceğimize aktaracağız. Yaşayan bir müze olacak. Müzemizde 1200 metrekareye yakın bir kapalı alan mevcut.” dedi. Helvacıoğlu’nun sunumunun ardından Keşan Kent Müzesi ziyaret edildi.

Şentop: "Yapılan çalışmalar bunu gösteriyor ki, koruyuculuk ve salgının etkisini azaltması bakımından aşının faydaları var,"

Daha sonra Kunduracılar Çarşısı ziyaret edilirken, Mustafa Helvacıoğlu tarafından Mustafa Şentop’a saat kulesi ve Kunduracılar Çarşısı’nın eski halinin yer aldığı sulu boya tablo hediye edildi. Kundurular Çarşısı’nın ziyaret edilmesinin ardından Mustafa Şentop, Keşan Belediyesi’ne geldi. Ziyaret esnasında Helvacıoğlu, Şentop’a pazaryerinin üzerinin kapatılmasıyla ilgili proje hakkında bilgi verdi. Ziyarette belediyenin çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulunulurken, Şentop ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu. Coronavirüs salgınını önlemek için aşı çalışmalarının başladığını ve kendisinin aşı olup olmayacağı, ayrıca bu konudaki düşünceleri sorulan Mustafa Şentop, "Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca, akşam beni de aradı. İnşallah Ankara'ya döndükten sonra önümüzdeki hafta onu planlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın aşı olması, bizim ve diğer Meclis’te siyasi partilerin genel başkanlarının şöyle bir faydası var. Aşı için sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada uyandırılmaya çalışılan bazı kafa karışıklıkları ve tereddütler var. Bunlar aslında doğru değil. Hem uzmanlarımız bunları açıklıyorlar. Yapılan çalışmalar bunu gösteriyor ki, koruyuculuk ve salgının etkisini azaltması bakımından aşının faydaları var, buna dair tespitler var. Çok az bir fayda olmuş olsa bile bunu dikkate almış olmamız lazım. Bütün dünyada yaşanan salgının etkilerini hep birlikte görüyoruz. Faydalı olduğu konusunda hiçbir tereddüt yok. ‘Az mıdır, çok mudur?’ Onu zaman içerisinde göreceğiz. Zararı yok. Bunu, uzmanlarımız da söylüyor.”

"Burada evimizdeyiz"

Keşan ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Şentop, "Ben Tekirdağlıyım. Hepimiz Trakya'nın çocuğuyuz. Zaman zaman Edirne'ye gidiyoruz. Keşan'a da uzun zamandır planlamamız vardı gelmek için. Salgın şartları, biraz ertelememize sebebiyet verdi. Ama bitmesini beklemek ‘bizi geciktirecek’ diye geldik. Keşan'ı gezdik, başkanımızdan bilgi aldık projeleri ve yaptığı çalışmalarıyla ilgili. Yapabileceğimiz bir katkı varsa bunları hep beraber takip edeceğiz. Keşan bizim memleketimiz. Burada evimizdeyiz.” şeklinde konuştu.

"Keşan, Trakya için önemli"

Cuma namazının ardından Mustafa Şentop, Şapçı Ağadayı Otel Tesisleri’nde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Burada konuşan Mustafa Helvacıoğlu, Keşan açısından olumlu bir gün geçirdiklerinin altını çizdi. Helvacıoğlu’nun ardından sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Keşan ile ilgili konuları Şentop’a iletti. Daha sonra söz alan Mustafa Şentop, coronavirüs nedeniyle Keşan ziyaretini ertelediklerini ifade ederek, “Bundan sonra inşallah daha sık ziyaretlerde bulunacağız. Bu salonda 2019 seçimlerinden önce bir toplantı yapmıştık. Seçimlerin ardından yine bu salondayız ve Mustafa Başkanımızı bir kez daha tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Keşan, Trakya için önemli. Göz önünde bir ilçe. Keşan için omuzlarımızda ciddi bir yük var. Bu yükü birlikte taşımak istiyoruz. İmkanlar dahilinde her zaman elimizden geldiği kadar destek olmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar yapılanlar ve planlananlar konusunda bilgi almaya devam ediyorum. İnşallah bu 5 sene tamamlandıktan sonra çok daha güzel bir Keşan ile karşılaşacağız. Yapılanlar için tebrik ediyorum.” diye söyledi.

"Nisan ayı gibi yerli aşıları devreye alabileceğiz"

Pandemi sürecinde yapılan çalışmalar ile ilgili olarak bilgiler de veren Şentop, "Yerli aşı üretiminde önemli mesafe aldık. Nisan ayı gibi yerli aşıları devreye alabileceğiz. Sağlık alanındaki sıkıntılar dünyayı şu anda kasıp kavuruyor. Türkiye bu konuda başka ülkeler ile mukayese edildiğinde gerçekten daha başarılı bir performans ortaya koydu. Burada güçlü sağlık alt yapısı olması çok önemli. Yoğun bakımlarımız çok yüksek oranlarda dolmadı. Talebe cevap verecek alt yapıya sahiptik. Bu Cumhurbaşkanımız’ın 2002’den itibaren sağlık altyapısıyla ilgili gayretlerinin bir sonucu. Türkiye sağlık konusunda önemli bir mesafe kat etti. Bazen ‘Bu kadar büyük hastaneler ne olacak. Kimlere hizmet edecek, boş’ gibi eleştiriler oldu. Bugün onların kıymetini anladık. Anladıktan sonra takdir etmek, Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek düşer. Dünyada bir salgın yaşıyoruz, ülkelerin sağlık günü potansiyeli büyük ülke kriteri açısından çok önemli. Ekonomi alanında sürecin ciddi etkileri var. Türkiye bu konuda da önemli gayretler gösterdi. Burada hep birlikte yaşadığımız şartlardan en az zararla çıkmak için el ele vererek, başta devletimiz olmak üzere birlikte gayret edeceğiz. Bu şartlar bittikten sonra da dünya ölçeğinde çok daha güçlü bir Türkiye ile karşılaşacağız. Buna inanıyoruz. Esnafımızla ilgili kira yardımlarını Ocak ayı içerisinde ulaştırmak için çalıştığımızı Ticaret Bakanımız ifade etti.” Programda Mustafa Şentop tarafından görme engelli Busem Belinay Yaman’a beyaz baston hediye edildi. Yaman, yaşıtlarıyla ilgili isteklerini Şentop’a iletti. Program sivil toplum  kuruluşları ve siyasi partilerin hediyelerinin TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a sunmasının ardından sona erdi. Şentop, program sonrası Keşan'dan ayrıldı.

Haber: İlker GÜREL   

Selçuk Mermi, avcıları kısıtlamalar konusunda uyardı

Keşan Atıcılık Avcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği Başkanı Selçuk Mermi, devam eden av sezonu ile ilgili olarak bazı bilgilendirmelerde bulunurken, avcıların, sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde kurallara uyduğunu söylese de, bu konuda uyarıp hatırlatmalarda bulundu.

Mermi, 3 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Marmara Bölgesi'nde tavşan avının sona erdiğini bildirerek, "Tavşan avında kullanılan av köpeklerinin mer'ada gezdirilmesi de yasaklandı. Her yasak devreye girdiğinde dile getirdiğimiz gibi, doğuracak hayvanı rahatsız ettikleri için insanlar köpeklerini mer'ada gezdiremiyor. Ceza yiyorlar. Pandemi sürecinde alınan tedbirler, otomatikman ava gitmeyi de yasaklıyor. Hafta içi yine gidebiliyor. Tabi dört kişi bir araca binip gidemiyorsun ama avcılar yalnız başına kısıtlamanın başladığı saate kadar gezebilir. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması olduğu için insanlar soruyor ama evden çıkmak yasak olduğu için avcılık da yasak. Dolayısıyla yasağa uymayanlar için cezai işlem uygulanıyor. Avcılarımız, kısıtlamalar öncesinde hafta sonları av yapsalar da, bu kısıtlamalara uyduğunu söyleyebiliriz." dedi.

"Mer'alarda avcılık yapan vatandaşlara rastlanmıyor"

Pandemi sürecinde, avcılık yasaklanmasa da avcıların bu süreçte ava pek çıkmadığını belirten Selçuk Mermi, "Mer'alarda avcılık yapan vatandaşlara rastlanmıyor. Mer'alarda genelde köyde yaşayan vatandaşlarımız gezmeye çıkıyor. Bu durum da avcılığı otomatikman bitirmiş oldu. Pandemi sürecinde avcılık yasaklanmış olmasa bile sezon kendi kendine kapanmış oldu. Tabi şuan 'avcılık yasaktır' diye ibare yok. Sokağa çıkma yasağı kalktığında avcılık da devam edecektir." diye konuştu.

"Bu sene tahtalı göçü ve çulluk avı da olmadı"

İklim şartlarının değişmesiyle avlak durumunda da ciddi oranda azalma yaşandığının altını çizen Mermi, "Bölgemizde ördek avcılığının yapılabilmesi için kar, kış gerekiyor. Bir kaç gündür soğuk oldu. Havalar hep ılıman gittiği için özellikle su kuşu avcılığı yapılmadı. Tavşan avcılığı bizim yerli avımız. Belirli bir oranda yapılıyor. Tavşan da kolay ele geçmediği için herkes yapamıyor. Yapan kişiler de biraz daha dirayetli oluyor. Bu sene tahtalı göçü ve çulluk avı da olmadı." şeklinde konuştu.

"İnsanların doğadan elini çekmesiyla doğa kendini bulmaya başladı"

Sözlerinin son bölümünde, pandemi sürecinde doğanın kendisini yenilemesi ve Gala Gölü'nde yapılan KOSK (Kış Ortası Su Kuşu) sayımı ile ilgili bilgi veren Selçuk Mermi, şunları söyledi; "Pandemiden dolayı alınan tedbirler sonucunda insanların doğadan elini çekmesi ve hayvanların daha rahat etmesiyle doğa biraz kendini bulmaya başladı. Önümüzdeki yıllara daha ışıkla bakacağız. Öte yandan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Gala Gölü ve çevresinde KOSK sayımı çalışması başlattı. Sayım tamamlandıktan sonra rakamlar netleşecektir."

Haber: İlker GÜREL

TBMM Başkanı Şentop tarihi hamamda inceleme yaptı

Bir dizi ziyaret için Keşan'a gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cuma namazını kıldığı Hersekzade Ahmet Paşa Camii ve caminin yanındaki tarihi hamamda incelemelerde bulundu.

Keşan Belediyesi ziyareti sonrasında Cuma namazını kılmak için tarihi Hersekzade Ahmet Paşa Camii'ne giden Şentop, burada Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit'in kıldırdığı Cuma namazının ardından tarihi camide incelemelerde bulundu.

Tarihi camiyi ve hamamda inceleme yaptı

500 yılı aşkın tarihi olduğu belirtilen Hersekzade Ahmet Paşa Camii'nin iç ve dış cephesinde yer alanlar ile ilgili olarak, İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit ve  Hersekzade Ahmet Paşa Camii İmam Hatibi Ali Gücüyener'den bilgi alan Şentop, daha sonra camiin yanında bulunan ve tadilat bekleyen tarihi hamamı da inceledi. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, tarihi hamam ile ilgili projeleri Şentop'a aktararak, hamamın geçmişi ve iç dizaynında yapılması gerekenleri de anlattı. Mustafa Şentop, caminin bahçesinde bulunan ve etrafı mermer levhalarla çevrilmiş, İçinden su fışkıran direğin pahlı yüzeylerinde Ashâb-ı Kehf’ten yedisinin adları işlenen, yukarı kısmında dolanan kitâbede besmele ile İnsân sûresinin 5. âyeti yazılan şadırvan hakkında da bilgilendirildi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

"Şimşekler" işbaşı yapmaya başladı

Keşan Belediyesi tarafından hazırlanan " At Arabaları Triportöre Dönüşüyor" projesinin hayata geçirilmesiyle dağıtılan triportörler, işbaşı yapmaya başladı.

Keşan Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sağladığı %50 hibe desteği ile hayata geçirilen 1 milyon 600 bin TL’lik "At Arabaları Triportöre Dönüşüyor" projesi sonrasında, at arabalarını getiren Şimşekler Motorlu Taşıyıcılar Derneği üyelerine verilen 104 adet triportör, işbaşı yapmaya başladı. Triportörlerini teslim alanlar, Keşan'da ihtiyaca göre yük taşımaya başlarken, bu sayede paralarını da kazanmaya başladı. Türkiye'de örnek projeler arasında gösterilen proje ile çalışmaya başlayanlar, projenin hayata geçirilmesinde emeği bulunanlara da ayrıca teşekkür ediyor.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar