Son Dakika
Dondurulmuş balık satın alınacaktırKömür ve odun satın alınacaktır (Edirne İl Özel İdaresi)Sebze ve meyve ürünleri satın alınacaktırKeşan'da "beyaz inci" hasadı başladıKeşan ticaretinin çınarlarına ödülleri verildiKılınç, danışma ve tanışma toplantısında konuştu: “2023 hedeflerimiz için bir olmalıyız”“Şeker pancarının alım fiyatı ton başına 420 TL oldu”Uzdilli, ayçiçeği fiyatını değerlendirdi: “Çiftçi, beklediğini bulamadı”"Tarihi eser" olarak tescillenen 100 yıllık konak Keşan Sanat olarak kapılarını açtıPolisin şüphe üzerine durdurduğu araçta ruhsatsız silah ele geçirildi
KE-HAYKO Başkanı Cebeci, sıcaklıkların artmasıyla çağrıda bulundu

KE-HAYKO Başkanı Cebeci, sıcaklıkların artmasıyla çağrıda bulundu

KE-HAYKO (Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği) Başkanı Sevinç Cebeci, hava sıcaklıklarının yeniden artmaya başladığının altını çizerek, sokak hayvanları için vatandaşlara çağrıda bulundu.

Cebeci, hava sıcaklıklarının yeniden yükselmeye başladığı şu günlerde sokak hayvanlarının çektiği sorunlara değindi. Sokak hayvanlarının su ve yiyecek bulma konusunda insanlara göre daha fazla zorluk çektiğinin altını çizen Sevinç Cebeci, "Bilindiği üzere bu günlerde hava sıcaklıları mevsim normallerinin üzerinde olacak. Havalar çok sıcak seyrediyor, sokaktaki canlarımız ne yazık ki bizler kadar şanslı değil. Biz suyu, çeşmeyi açtığımızda da, markete gittiğimizde de temin edebiliyoruz. Ancak sokaktaki canlarımızın böyle bir şansı yok. Her defasında vurguladığım gibi, sokaktaki canların bizlere çok ihtiyacı var. Ulaşabilecekleri her noktaya bir kap su koyalım. Bu sıcaklarda onların da serinlemesine, su ihtiyacını gidermesine yardımcı olalım. Su bıraktığımız kapı önü, çöp konteynerinin kenarı veya bir ağacın altı da olabilir, buradan sadece kediler köpekler değil, kuşlar, kaplumbağalar da su içebilir. Bu sıcak günlerde sokaktaki canlarımızı susuz, mamasız bırakmayalım. Zaten duyarlı milletiz ama bu sıcak günlerde biraz daha duyarlı olalım. Bizim kadar sokak hayvanlarının da bu dünyada yaşamaya haklarının olduğunu unutmayalım. Bıraktığınız bir kap su ile bir sokak hayvanının hayatını kurtarabilirsiniz." dedi.

"Tek arzumuz, yardımlarınızı bu yavrulardan esirgememeniz"

Sözlerinin son bölümünde, yaralı ve sokağa atılan hayvan sayılarının giderek artmaya başladığını dile getiren Cebeci, şunları söyledi; "Bizim; kedi ve köpek mamasına, süte, ekmeğe çok ihtiyacımız var. Bir yandan da yaralı canlarımızın tedavisi klinikte sürüyor. Kliniğe olan borcumuzu da ödemekte zorluk çekiyoruz. Bizim dernek olarak ayakta kalmak ve daha fazla can kurtarmak için hayırseverlere ihtiyacımız var. Biz kimseden özel bir talepte bulunmuyoruz. Bu tamamen gönüllülük işi. Yardımın küçüğü, büyüğü olmaz. Tek arzumuz yardımlarınızı bu yavrulardan, bu canlardan esirgememeniz."

Haber: İlker GÜREL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Dondurulmuş balık satın alınacaktır

54 Mknz.P.Tug Milli Savunma Bakanlığı,  dondurulmuş balık alımı için ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, dondurulmuş balık (çipura) alımı yapılacak.

İhale; 12 Ekim 2021  Salı gnü, saat  10:00’da, 54üncü Mknz.P.Tug.K.lığı İhale Komisyon Başkanlığı İhale Salonu Merkez / Edirne adresinde gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/849792/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/dondurulmus-balik-satin-alinacaktir

Kömür ve odun satın alınacaktır (Edirne İl Özel İdaresi)

Edirne İl Özel İdaresi Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Merkez Binası, Uzunköprü Keşan ve Havsa Şantiye Binalarında Kullanılmak Üzere Kömür ve Tutuşturmalık Odun Alım İşi için ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, 150 ton linyit yıkanmış kömür (25 kg lık torbalarda), 10 ton tutuşturmalık odun alınacak.

İhale; 24 Eylül 2021 Cuma günü, saat 10:30’da, Edirne İl Özel İdaresi Kocasinan Mahallesi Prof.Dr. Sühely Ünver Caddesi No:2 Kat:3 Merkez / Edirne adresinde gerçekleştirilecek. İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/850767/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/komur-ve-odun-satin-alinacaktir

Sebze ve meyve ürünleri satın alınacaktır

54 Mknz.P.Tug Milli Savunma Bakanlığı, kışlık meyve ve sebze alımı  için ihale düzenleyecek.   

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, 14 kalem 14 kısımlı kışlık meyve ve sebze alımı yapılacak.

İhale; 14 Ekim 2021 Perşembe günü, saat 10:00’da, 54üncü Mknz.P.Tug.K.lığı İhale Komisyon Başkanlığı İhale Salonu Merkez/Edirne adresinde gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/849817/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/sebze-ve-meyve-urunleri-satin-alinacaktir

Keşan'da "beyaz inci" hasadı başladı

Keşan'da ilk çeltik hasadı Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz ile bazı daire amirleri ve STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilirken, çeltik hasadını başlatan Mehmet Emin Meriç"Beyaz İnci" olarak da adlandırılan çeltik hasadının tüm çiftçilere hayırlı olmasını temenni ederken,

Mehmet Emin Meriç'in, Kılıçköy'de bulunan çeltik tarlasında gerçekleştirilen ilk hasada; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Keşan Belediye Başkan Yardımcıları Nuran Uslu ve Tahir Özçınar, Keşan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Gökhan Kıyım, Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Kılıçköy Muhtarı Halil Meriç, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf ile bazı meclis ve yönetim kurulu üyeleri, Keşan TB (Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz ile bazı meclis ve yönetim kurulu üyeleri, Ziraat Bankası Trakya Bölge Yöneticisi Murat Öztürk, Keşan Ziraat Odası Başkanı Yardımcısı Sedat Yoluç ile beraberindeki bazı yönetim kurulu üyeleri, bazı bankaların Keşan şubesi müdürleri ile temsilcileri katıldı.

İlk hasat Yılmaz ve Meriç tarafından yapıldı

Kılıçköy'de Cuma namazının kılınmasının ardından hasatın yapılacağı tarlaya geçildi. Burada coronavirüs tedbirleri ile ilk hasat için Kaymakam Yılmaz ve Meriç, biçerdöverlere binerek çeltik ekili tarlada hasada başladı. Daha sonra diğer biçerdöverler de arazilere girerek hasadı hızlandırdı. Temsili hasadın ardından biçerdöverden inen Cemalettin Yılmaz, Okan Gaytancıoğlu ve diğer katılımcılara, çeltiklerin başaklarından oluşan birer demet hediye edildi.

Meriç: "13 rutubet baz alınmalı"

Hasadın başlamasının ardından açıklamalarda Mehmet Emin Meriç, yaş kaç olursa olsun ülke ekonomisi için üretmeye devam etmek gerektiğini dile getirerek, "İnşallah karşılığını da alırız. Şuanda piyasaya henüz tüccar girmedi. TMO bir fiyat belirledi ancak üründe kıstas tutacak mı onu bilmiyoruz. Özellikle TMO'ya ürün verecek üreticiler, 13 rutubetin üzerinde ürün getirmesinler. 13 oranındaki rutubet, TMO'da 14 oluyor. Dolayısıyla ürününü yeniden kurutmaya götürecek üreticiler maliyeti de artırmış olur. Üreticilerimiz rutubeti 13 olarak baz alsınlar. Çünkü bazı üreticilerimiz parayla kurutuyor. Bu orana dikkat edilmeli." dedi.

"Görüntü olarak 'Keşan' cinsi uzun yıllar zirvede yer alacak"

Tüccarın, ürünü aldıktan hemen sonra işlediğini, ancak TMO'nun, ürünü depolarda bekletmesi nedeniyle rutubetin önemli olduğunun altını çizen Meriç, çeltik üretiminde çeşitlere de değinerek, "Osmancık, yaklaşık 12 yıl Türkiye mutfağında 1 numaralı pirinç olarak kaldı. Ancak yenilenemeyince verimi ve fiyatı düştü. Yıllardır baldo pirinçte Osmancık cinsi konuşuldu. Ancak Keşan, Kazanova da var. Görüntü olarak 'Keşan' cinsi uzun yıllar zirvede yer alacak. Tarımsal üretimde bu anlamda araştırmaya büyük iş üşüyor. Ne yapıp edip tarımsal üretimde araştırmaları desteklememiz gerekiyor." diye konuştu.

"Desteklerin artırılmasını bekliyoruz"

Sözlerinin devamında, üretimde girdi maliyetlerin yüksekliğinden ve açıklana fiyatlardan bahseden Mehmet Emin Meriç, "Üreticilerin istediği fiyatların abartılı olduğu söyleniyor ama hiç de öyle bir durum yok. Geçtiğimiz yıl cameo çeşit çeltiği 6.20 TL'ye satmıştım. Şuanda 5.20 TL deniyor. Eğer TMO bunu da almazsa tablo karamsar oluyor. Geçen yılki fiyata baktığımızda, bu yıl yüzde 25 üzerine koyularak 7.50 TL olması gerekiyor. Ancak şuan 5.50 TL bile konuşulmuyor. Artan girdi maliyetlerini göz önünde bulundurursak girdiğimiz kapıdan çıkarsak kar sayacağız. Daha 2020 yılının desteklerini alamadık. Ne kadar alacağımız da belli değil. Şimdiki ürünün desteğini yine 10 kuruş olarak, gelecek yıl alacağız. Bu anlamda desteklerin artırılmasını bekliyoruz. Öte yandan, dedelerimizden kalan ve tapu konusunda sıkıntı çekilen yerleri ekerken gereken ödemeleri yapıyoruz, ama destek ödenmesi noktasında destekleri alamıyoruz." şeklinde konuştu.

Gaytancıoğlu: "Çiftçilerimizin beklentisi 6 bin TL/Ton, ancak hesap ortada"

Daha sonra konuşan Gaytancıoğlu, "Keşan" çeşit kaliteli pirince farklı kalitesiz pirinçlerin de karıştırıldığını, bu konuda gereken önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizdi. Tüm üreticileri, üretime verdikleri katkı nedeniyle teşekkür eden Okan Gaytancıoğlu, "Çiftçilerimizin beklentisi 6 bin TL/Ton, ancak hesap ortada. Bizim bu konuda esas kızdığımız nokta, bu kaliteli ürünün içerisine ithal ve kalitesiz pirinçler de karıştırılıyor. Bunun olmaması gerekiyor. Bu anlamda haksız rekabet oluyor." dedi.

Kaymaz: "'Keşan' çeşidini markaştırmalıyız"

"Keşan" çeşidi çeltiğin tutulan bir çeşit olduğunu dile getiren Necmi Kaymaz da bu ürünün bu şekilde muhafaza edilerek markalaştırılması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi; "Bunu bu şekilde muhafaza etmemiz gerekiyor. STK'lar olarak bizler bu konuda adım atmaya hazırız."  Yapılan konuşmaların ardından, ilk hasada katılanlar, Mehmet Emin Meriç ve tüm çeltik üreticilerine, bereketli bir hasat sezonu dileklerini iletti. Hasatta pilav-ayran ikramında bulunuldu.

Haber / FOTO: İlker GÜREL - Deniz ÇİL

 

Keşan ticaretinin çınarlarına ödülleri verildi

Keşan Belediyesi ile Keşan’daki tüm esnaf ve meslek odaları tarafından, 13-19 Eylül 2021 tarihlerinde kutlanan Ahilik Haftası kapsamında, dün, “Keşan Esnafına Sahip Çık” adlı geniş katılımlı bir programda “Ticaretin Derin Kökleri Ödül Töreni” düzenlendi.

Saat 11.00’de Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Yenimuhacır Belediye Başkanı Mustafa Türker, Keşan TSO Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, esnaf odası başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, daire amirleri, muhtarlar ile esnaflar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Keşan Belediyesi tarafından hazırlanan “Keşan’da Ticaretin Kökleri” adlı bir video sunumu gerçekleştirildi.

Sunumun ardından Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

“Ahilik ilkelerinin kıymetini

bugün daha da iyi anlıyoruz”

Helvacıoğlu konuşmasında şunlara yer verdi: “İçinde bulunduğumuz, 13-19 Eylül tarihlerini kapsayan Ahilik Haftası kapsamında bugün güçlü bir birliktelik ile bir aradayız. Ben öncelikle bu vesileyle; esnafımızın,  sanayicimizin, tüccarımızın, tüm üretici ve müteşebbislerimizin Ahilik Haftasını kutluyorum. Kıymetli hemşerilerim; günümüzde insanı sadece ekonomik bir meta olarak gören anlayış karşısında, paylaşmayı esas alan ahilik ilkelerinin kıymetini bugün daha da iyi anlıyoruz. Bakın bugün burada bu salonu dolduran iş camiamızın değerli büyükleri emekleri ve gayretleriyle, bölgemiz ekonomisine değer katıyor, her sene daha çok iş, daha çok aş sağlıyorlar. Bu camianın içinde yıllarca görev yapmış ve hizmet etmiş bir kardeşinizim. Çok iyi biliyorum ki; bu camianın mensupları, yaşadıkları sıkıntılara rağmen dün olduğu gibi yarın da, ülkemizi ve bölgemizi daha güçlü, daha zengin yapmak için, üretmeye ve emek vermeye devam edecekler. Tam da bu noktada; Ahilik kurumu, doğruluğu, dürüstlüğü, ahlaklı olmayı, helal kazancı, yardımlaşma ve dayanışmayı temel alan felsefesiyle, esnaf ve sanatkarlarımızın belli kurallar içinde yetişmesine, mesleğinde yükselmesine katkıda bulunmuştur. Ekonomimizin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlarımız da, tarihinden aldığı bu güçlü mirası koruyarak, evrensel değerlerle bütünleşerek ilerleyecektir. İşte bu yüzden bu önemli buluşmaya  ‘Ticaretin Derin Kökleri’ adını verdik. İşte bu derin mirası yaşatmak için ‘Keşan, esnafına sahip çık’ dedik. Bu salonu dolduran vefakâr ve cefakâr büyüklerimiz, sizlerle iftihar ediyoruz. Sizler de çok iyi bilin ki; yola çıktığımız bu süreçte, enerjimizi her zaman siz değerli iş dünyamızın, Keşan’ımızın ve ülkemizin kalkınması için harcıyoruz. İşte onun için; Keşan’ı kıymetli kılan da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, içinde yaşayanlarıyla, esnafıyla, sanayicisi ve vatandaşıyla birlik ve beraberlik ruhudur. Bu bilinç, duygu ve düşünceler ile ekonomiye can veren iş dünyamızın değerli temsilcilerini, Keşan ticaretinin çınarlarını, bugün yapılan bu anlamlı ödül töreni vesilesiyle kutluyorum. Başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum. Tekrar her birinizi sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum.”

Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından, CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ve AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal birer konuşma yaparak Ahilik Haftası’nı kutladılar ve bu etkinliği gerçekleştiren Keşan Belediyesi ve esnaf odalarına teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından Keşan Belediyesi Halk Dansları Ekibi gösterisini sundu. Daha sonra odaların belirlediği en eski 3 üyeye plaketlere protokol tarafından takdim edildi. Plaket töreninden önce de Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Lokantacı ve Kahveciler Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Mustafa Kafalı, Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Çakır, Keşan Berberler Odası Başkanı Salih Özkan,  Keşan Dülgerler İnşaat Sanatkarları ve Elektrik Tesisatçıları Odası Başkanı Bülent Gezer, Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan ile Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman birer konuşma yaparak, ilk defa Ahilik Haftası’nı kutlama programı düzenleyen ve üyeleri ile buluşmalarına vesile olan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na teşekkür etti.

Törende, plaket verilenler ve kurumları şöyle;

KEŞAN TİCARET VE SANAYİ ODASI

İsmail Yener, Mustafa Aksal, Sami Uslu.

KEŞAN TİCARET BORSASI

Süleyman Gürşat, Reha Ergene, Çuhacılar Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Hüseyin Akıncı

KEŞAN LOKANTACI KAHVECİLER VE OTELCİLER ODASI

Selahattin Gül, Hüseyin Er, İsmail Aktaş

KEŞAN ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI

Selahattin Akdağ, Mustafa Bosnalı, Ümmet Altun

KEŞAN SEBZE BAKKAL VE MANAVLAR ODASI

Hüseyin Bulut, Mustafa Çakır, İbrahim Aldanmaz

KEŞAN BERBERLER VE KUAFÖRLER ODASI

Ali Şaban Karakaya, Nail Temelli, Mehmet Karanfil

KEŞAN DÜLGERLER İNŞAAT SANATKARLARI ELEKTRİK TESİSATÇILARI ODASI

Nuri Badem, Ahmet Canbaz, İbrahim Yaşarbaş

KEŞAN MADENİ EŞYA VE DEMİRCİLER ODASI

Ziya Köseler, Kadim Serçiler, İsmail Hakkı Alcan

KEŞAN TUHAFİYECİLER VE MANİFATURACILAR ODASI

Nurettin Soysal, Ali Tezcan, Şerif Begün, Muzaffer Selik

Plaket töreninin ardından program çerçevesinde; Keşan’da Ticaretin Geçmişi Fotoğraf Sergisi gezildi. Sonrasında konuklara İzzeti İkram lezzet sunumlarından oluşan ikramda bulunulması ile program sona erdi.

(Haber-Foto: İlker GÜREL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar