Son Dakika
Akaryakıt alınacak (Sındırgı)Bina inşaatı yaptırılacak (Bigadiç) Düğün salonu ikmal inşaatı yaptırılacakAyçiçeği masaya yatırıldı“Erikli’deki esnaf, altyapıya yenildi” -Keşan TB’ye getirilen 2022 yılının ilk ayçiçeği ürünü 15,20 TL’den satıldı“Pancar fiyatları artmalı” -Bulut: “Gençlerimizin umutlarını çalmasınlar" -65 yaşındaki çiftçi, ayçiçeğini 57 yıllık emektarı ile getirdiKöyün fosseptiği ayçiçeği tarlasına akıyor -
Kırklareli İl Özel İdaresi sondaj kuyusu açacakhttps://www.ilan.gov.tr/ilan/845472/ihale-duyurulari/yapim-isi-ve-insaat-ihaleleri/sondaj-kuyusu-acilacaktir

"> https://www.ilan.gov.tr/ilan/845472/ihale-duyurulari/yapim-isi-ve-insaat-ihaleleri/sondaj-kuyusu-acilacaktir

">

Kırklareli İl Özel İdaresi sondaj kuyusu açacak

Kırklareli İl Özel İdaresi Destek Hizmetleri Müdürlüğü sondaj kuyusu açmak için ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre Kırklareli İli Babaeski İlçesi 1 Zırhlı Tug Komutanlığı Eldeniz Kışlası İçmesuyu Amaçlı Sondaj Kuyusu Açılacak.

İhaleye son teklif verme tarihi 15 Eylül 2021 saat, 10.00, e-tekliflerin açılacağı adres ise Kırklareli İl Özel İdaresi Hizmet Birimleri Binası- Destek Hizmetleri Müdürlüğü 3. Kat Toplantı Salonu olarak açıklandı.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/845472/ihale-duyurulari/yapim-isi-ve-insaat-ihaleleri/sondaj-kuyusu-acilacaktir

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Akaryakıt alınacak (Sındırgı)

Sındırgı Orman İşletme Müdürlüğü akaryakıt alımı işi için ihale düzenleyecek.

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;  15000 litre Motorin ve 500 Litre 95 oktan Kurşunsuz Benzin alımı yapılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 18 Ağustos 2022, 11.00;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; Sındırgı Orman İşletme Müdürlüğü İhale Salonu (Kurtuluş Mah. Balıkesir Cad. Sındırgı/BALIKESİR) olarak açıklandı.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/1027337/ihale-duyurulari-mal-alim-ihaleleri-akaryakit-alinacaktir

Bina inşaatı yaptırılacak (Bigadiç)

Bigadiç Belediye Başkanlığı bina inşaatı yapımı için ihale düzenleyecek. 

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Bigadiç Belediyesi Özel Projeli Bodrum+Zemin+3 Katlı Betonarme Belediye Hizmet Binası yapılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 31 Ağustos 2022, 14.30;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; Bigadiç Belediye Başkanlığı 3. Kat Meclis Toplantı Salonu olarak açıklandı.

 İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/1027392/ihale-duyurulari-yapim-ve-insaat-ihaleleri-bina-insaati-yaptirilacaktir

Düğün salonu ikmal inşaatı yaptırılacak

Edremit Belediye Başkanlığı düğün salonu ikmal inşaatı yaptırmak için ihale düzenleyecek.

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; HEKİMZADE Mahallesi Düğün Salonu İkmal İnşaat yaptırılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 22 Ağustos 2022, 11.00;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; Edremit Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü olarak açıklandı.

 İlanın detayları için ise internet adresi şöyle;https://www.ilan.gov.tr/ilan/1027416/ihale-duyurulari-yapim-ve-insaat-ihaleleri-dugun-salonu-ikmal-insaati-yaptirilacaktir

Ayçiçeği masaya yatırıldı

Keşan TB'de gerçekleştirilen salon satışında, çayır tırtılının ayçiçeğine verdiği zarar, ilaçlı mücadele, fiyatlar ve verimler konularında önemli açıklamalarda bulunuldu.

Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz'ın, mevcut durum ile ilgili sözlerinin ardından, konuşan Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, petrolden sonra en fazla döviz ödenen ürünün ayçiçeği olduğuna dikkat çekerek, "Ayçiçeği üretimini artırmak için yıllardır uğraş veriyoruz. Geçen yıl girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından ötürü bu yıl üretici ayçiçeğine yöneldi. Keşan’da 550 bin dekar bir arazide 256 bin dekar ayçiçeği ekildi. Biz ekonomiye katkı sağladığımız için seviniyoruz. Ama geçirdiğimiz pandemi, dünyanın getirdiği ekonomik değişiklikler, fiyatları 2021 yılında çok yükseltti. Bundan da halk etkilendi. Ancak görüyoruz ki şu anda ayçiçeği fiyatlarında biçim olan bölgelerde aşağı doğru seyrediyor. Üreticiler olarak bunlar bizi üzüyor. Tam hasat zamanında telaffuz edilen rakamlar bizi memnun etmiyor. Çünkü biz bunu üretmek için 135 gün mücadele veriyoruz. Biz örtü üstü tarım yapıyoruz. Bu yıl hiç hesaba katmadığımız doğal afetler yaşadık. Para yapmayan bir ürünü de hiç kimse ekmez. Bu ürünler bu fiyatlarda seyrederse çiftçi yine buğdaya döner. Fiyatlar çiftçiyi memnun etmiyor. Desteklerin arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa zaten yaşlı olan çiftçi nüfusumuz şimdiden sonra ürününü ekeceğini tahmin etmiyorum." dedi.

Yörük: "Bir tarafta da faydalı olan böcekleri öldürüyoruz"

Keşan TB Meclis Üyesi ve tüccar Yusuf Yörük de, tüm dünyanın zor bir süreçten geçtiğini ifade ederek, "Biz, bu süreci en zararla nasıl geçiririz bunun hesaplamalarını yapmamız lazım. Zor bir dönemdeyiz. Daha da devam edecek. Bakanlığımızın, yağlı tohumların bakış açısını değiştirmesi lazım. Ben üzüldüm. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden 'İlaçlayın' diye bir mesaj geldi. İlaçlayın ama bir tarafta da faydalı olan böcekleri öldürüyoruz. Biz drone ile gece saat 22.00’de başladık, sabah 07.00’ye kadar attık. Arıları, faydalı böcekleri yok edersek geleceği yok ediyoruz. Ancak bununla ilgili hiçbir önlem yok. Düz ara ilaçlandı. Bu geleceğimizi de yok ediyor." derken, ayçiçeği tarlasında yaptığı incelemede, ayçiçeğinin kellelerinde 4'te 2 oranında böcek zararı tespit ettiğine dikkat çekti. Yörük, ayçiçeğindeki verimin bu yıl iyi olacağı yönündeki görüşlerini de dile getirdi.

Derya: "İnşallah hasat çiftçiyi memnun eder"

Bölgede ayçiçeği ekili alanlarda incelemelerde bulunan Ziraat Mühendisi Göksel Derya ise son 1 haftadır ayçiçeğinde yeşil kurt zararlısının tabya çürüklüklerine yol açtığını vurgulayarak şunları söyledi; "Tanelerin hepsi boş ve çürümüş vaziyette. Çiçeklerimiz sezon başında gayet iyiydi. İnşallah hasat çiftçiyi memnun eder. Çayır tırtılının ayçiçeğine verdiği zarar ilerleyen zamanda bizim karşımıza çıkacak."

"Doğru bir ilaçlama tekniğiyle çözülmedi iş"

Sözlerinin son bölümünde, Keşan'daki bir köyde bulunan arıcı ile yaptığı söyleşide, arıcının 80 kovan arıdan 30 kovan arı kaldığını söylediğine dikkat çeken Derya, sözlerini şöyle tamamladı, "50 kovan arısı telef olmuş. Yüzde 70 gibi bir eksiklik var. Arılar ayçiçeğinin döllenmesine avantaj sağlıyor. Hayatımızda arı olmazsa, dünyada yaşam olmaz. Her şeyde arı çalışması gerekiyor. İlaçlamalara dikkat edilmedi. Gündüz ilaçlama yapıldı. Bilinçsizce ilaç atıldığını da gördüm. Doğru bir ilaçlama tekniğiyle çözülmedi iş. Şu an ayçiçeği tarlalarında inanılmaz bir kelebek popülasyonu var. Toprak hazırlığını yaparken derin sürüm yapmamız lazım. Oradaki yumurtaları 7 santim toprağın altına atmamız lazım. Bu zararı önümüze bir dahaki senelerde de çıkabilir. Sadece ayçiçeğinde değil 2 yıl önce çeltikte de görüldü."

"Fiyat düşük olacak"

Ayçiçeğinin fiyatı konusunda da, bu yıl ayçiçeği fiyatının düşük olacağı yönündeki beklentiler olduğu dile getirilirken, bunun nedeni olarak da dünyadaki ekonomik şartlar gösterildi.

Haber: İlker GÜREL

 

“Erikli’deki esnaf, altyapıya yenildi” -

Keşan’da emlakçılık yapan Kudret Uybaş yaptığı açıklamada; sezonla ilgili yaşanan sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Erikli olarak, kayıp bir sezon yaşıyoruz”

Erikli’de, 10 Temmuz itibariyle doluluğun yaşanmaya başladığını belirten Uybaş, “Erikli’de bayram öncesi boştu ve bayramın geçmesiyle birlikte 5-6 günlük yine bir boşluk yaşandı. Erikli’de sezon genel itibariyle iyi gitmiyor. Erikli’de yaşanan toz sebebiyle, Yayla ve Enez’in çok gerisinde kaldık. Yayla’daki fiyatlar, Erikli’yi geçmiş durumda. Çünkü boruların patlaması nedeniyle, su kesintileri yaşanıyor. Toz, gıda işletmeleri ve emlakçılar olmak üzere herkesi olumsuz yönde etkiliyor. Havanın poyraz olması nedeniyle, arıtmadan yaşanan koku problemi devam ediyor. Toz ve koku olmak üzere hepsi birleşince, Erikli’deki esnaf, altyapıya yenildi. Tatil için gelen misafirlerimiz, toz içerisinde olduğunu belirterek, farklı yerlere gitmeyi tercih ediyor. Erikli olarak, kayıp bir sezon yaşıyoruz.” dedi.

“Festivalin olması Erikli’yi hiç etkilemedi”

Bölgede yapılan festivalin işlere yansımasının olup-olmadığı hakkında sorulan soruya cevap veren Kudret Uybaş, şunları söyledi: “Biz, festivalde bir yoğunluk yaşanabileceğini düşünüyorduk. Festivalin, Danişment’te yapılıyor olması Erikli’yi hiç etkilemedi. Erikli şuanda boş durumda. Festivalin Danişment’e taşınması ilgiyi biraz düşürdü. Erikli ve Yayla arasındaki yolda çalışmalar yapılıyor. İl Özel İdaresi’nin çalışmaları yaklaşık 2 aydan bu yana devam ediyor. Erikli-Danişment arasındaki yolda çalışmalar yapılıyor ve ulaşım çok kolay değil. Aracınızla 30 kilometre hızla gidebiliyorsunuz. Bu yol riskli ve aracınızın camına taş gelip kırılabilir ya da çatlayabilir.”

“Toz sorunu çözüme kavuşmuş olsaydı,

sezondaki cirolarımızda %40 artış yaşanırdı”

Uybaş sözlerine şöyle devam etti: “Erikli’de sadece ana caddedeki toz sorunu çözüme kavuşmuş olsaydı, sezondaki cirolarımızda %40 artış yaşanırdı. Erikli’de aynı yerde 8’inciye kanalizasyon patlağı yaşandı. 153’ü aradığımızda yüzlerce şikayetin olduğunu görüyoruz. Bu sorunun neden olduğunu bilmiyoruz. Biz, yaşanan soruna çözüm üretilmesini istiyoruz. Erikli’de esnaflar olarak, zor günler geçiriyoruz.”

“Yurtdışındaki vatandaşlarımızın satışa talebi var”

Konut satışlarıyla ilgili konuşan Kudret Uybaş sözlerini şöyle tamamladı: “Yurtdışındaki vatandaşlarımızın satışa talebinin olduğunu görüyoruz. Her şeyin fiyatı arttığı gibi konut fiyatları da artıyor. Yerli bir talebin olmadığını görüyoruz.”  (Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar