Son Dakika
İçme suyu ve kanalizasyon inşaatı yaptırılacaktırBina onarım işi yaptırılacaktır2 grup patoloji laboratuvarı puan karşılığı hizmet alımı yapılacaktır“HDP milletvekilini kim davet etti?”Minibüsçü Ömür Coşkun'dan Helvacıoğlu'na davet: "Borçların nasıl ödeneceği konusunda açıklama yapmasını rica ediyoruz"KE-HAYKO Başkanı Cebeci, sıcaklıkların artmasıyla çağrıda bulunduGözeri: “Bamyada verim iyi, fiyat kötü”Esnaf bulaşığını satın aldığı suyla yıkarken itfaiyenin yıkama çalışması büyük tepki çektiBelediyeden su kesintisiyle ilgili "Hummalı bir çalışma yürüttük" açıklaması yapıldı15 kamyon çöp çıktı!
“MUÇEV’den kurtulduk derken; EÇEV ortaya çıktı”

“MUÇEV’den kurtulduk derken; EÇEV ortaya çıktı”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan tarafından düzenlenen basın toplantısında, sahillerin kiralanması ve Millet İttifakı’nda yaşanan görüş ayrılıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen toplantı, saat 11.30 sıralarında başladı.

Toplantıya, Pekcan’ın yanı sıra; ilçe yönetim kurulu üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır ve bazı belediye meclis üyeleri katıldı.

“Bölge, büyük bir saldırı altında”

Keşan ve Trakya bölgesinin büyük bir saldırı altında olduğunun altını çizerek, sözlerine başlayan Recep Pekcan, “FSRU Limanı Projesi ile ilgili ÇED kararı iptal edilmesine ve imarla ilgili dava kazanılmasına rağmen aylardır yürütme durdurulmadığı için inşaat çalışmaları inatla devam ediyor. Yaklaşık 1 hafta önce, döşenen borular Yerlisu Köyü’nün altından çıkıp, Mahmutköy’e doğru ilerliyor.

Zararlı ve yanlış olduğu ispatlansa da, süreç devam ediyor. Paşayiğit Mahallesi’ne, Biyokütle Enerji Santrali yapılmaya başlandı. Bununla ilgili açıklamalarımızı yaptık. Ama termik santralden çok daha zararlı olan bir yapıdır. Değişik gerekçelerle insanlar kandırılarak ve kafa karıştırılarak, ikinci mecliste geçti. İstihdam yaratılacağı dile getiriliyor. Çanakkale’ye köprü yapılırken, 5 bin kişi istihdam edilecekti ama ben gideni hiç görmedim. FSRU Limanı Projesi’nde de, yöre halkı çalışacak denildi ama orada da, kimseyi görmedik. Biyokütle Enerji Santrali’nde de, benzer durum yaşanacak. Uzun vadede, kansere neden olacak ve doğaya zarar verecek. Kanal İstanbul Projesi’ni biliyoruz. Topraklarımız satılıyor. Bu bölgedeki rantı paylaşım çabasıdır. Sahillerin kiralanması uzun zamandır devam ediyor. MUÇEV diye bir şirket kurularak, sahiller üçüncü kişilere kiralandı. Sadece 2 yeri kiralayabildiler. Tellerle çevrildi, yapılar yapılarak legalleştirildi. İnsanlar giremedi ve kumsallardan yararlanamadı. MUÇEV bölgeyi rantabl bulmadığı için terk etti. Edirne Çevre Koruma Vakfı’na verileceği için çok sevinmiştik. İhaleye çıkmayacağı ve ranta çevrilmeyeceğini düşündük. Ama önümüzdeki süreç öyle gitmiyor.” dedi.

Tümer: “Talana dur denilmeli”

Toplantıda daha sonra söz alan Meclis Üyesi Feridun Tümer, şunları söyledi: “Temmuz 2019’da, meclis toplantısında ve öncesinde, söylediklerimizin tamamı aynıdır. Ülkenin limanları, yolları, hastaneleri, şeker fabrikaları, çay fabrikaları olmak üzere cumhuriyetin birikimlerinin tamamı 19 yıllık bu hükümet zamanında satıldı, talan edildi ve peşkeş çekildi. Artık, derelere ve kumsallara geldi. İhaleye çıkacak yerlerde, denizin içi dahi var. Biz, kumsallar halkındır dedik ve halkın kullanımına açılması gerektiğini söyledik. Keşan Belediyesi bu alanları alacaksa, ücretsiz olarak talep etmeli. İktidarın gücü deniliyor ama Keşan için boğaz köprüsünü geçemedi. Kendi uygun gördükleri yatırımları yapıyorlar, ihtiyaçları değil. Sayın Mustafa Helvacıoğlu, ‘ben burayı belediye olarak işletemem.’ dedi. Belediye, parkomatraları ve otoparkı işletiyor. Demek ki, işletebiliyor. Sahillerdeki alanlar alınabiliyorsa ücretsiz, alınamıyorsa belediyenin bütçesi nispetinde değerlendirilmeli. Edirne Çevre Koruma Vakfı’nın şartnamesinde; %50’si halka kullandırılacak deniliyor. Aynı söylem, mevcutlar içinde vardı. Bunun kontrolü, Keşan Belediyesi’ndedir. Keşan Belediye Başkanı’na ısrarla uyarılarda bulunduk. Burası Keşan’ın müdahale edilmesi gerektiğini söyledik. Ama talan devam ediyor. 37 metre ahşap yapı hakkı olan yer, 1337 metre oldu. Keşan Belediyesi müdahil olmalı. İktidarın gücünü kullanarak, bu alanları bedava alamayacağız. Edirne Çevre Koruma Vakfı’nın başında, devletin Valisi yer alıyor. O da, girip alsın diyor. Bu alanlar neden ihaleye çıkıyor? Devlet bundan sonra daha neleri satacak? Bu talana dur denilmeli.”

Toplantıda daha sonra Pekcan yeniden söz alarak, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun konuşmalarına yer verdi.

“EÇEV, rant elde etmenin peşinde koşmamalı”

Recep Pekcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, kumsalların belediyemize bedelsiz verilmesini talep ediyoruz demiştik. Bu bizim grup kararımızdır. Bugün yine aynı yerdeyiz. Kumsalları bedelsiz almayı beceremiyorsak, bütçenin müsaade ettiği kadarını ödeyerek, halkın olan malı hükümete rağmen halka kazandırılarak, ücretsiz halk plajı yapılmasından yanayız. Belediyeye verdiğimiz yazıda da, aynı şeyi dile getiriyoruz. Biz, MUÇEV’den kurtulduk derken; EÇEV’e kumsalların verileceği ortaya çıktı. Bu konuda, açıklama yapmak isterse, ESTAB yapabilir. ESTAB, bu alanların ticari amaç gözükmeksizin temizlik ve bakım hizmetleri ile duş ve soyunma kabini yapılarak, halkın yararına kullanılması için bir proje hazırlandı. Sunumlar yapıldı ama bir ilerleme kat edilemedi. Keşan ve Enez belediyeleri, EÇEV ile görüşme yaparak, bütçeler imkan verdiği ölçüde halkın yararına kullanılmak üzere istensin. Ben Valimizin ve EÇEV yöneticilerinin duyarlı olacağını düşünüyorum. Önemli gelir kaynakları olan EÇEV, Edirne’nin sahilleri olan bir yerden rant elde etmenin peşinde koşmamalı. EÇEV, bugüne kadar Keşan ve Enez sahilleri ile ilgili nasıl bir harcama yaptılar? EÇEV ve sayın Valimiz, sahillerin ranta kurban gitmesine izin vermesin. Enez ve Keşan sahillerini belediyelere versin. Herhangi bir yere devir edilmeden ve birilerine rant kapısı yaratmadan halkın hizmetine açılabilir. Sürecin nasıl işleyeceğini merak ediyoruz. En doğru yolun bulunacağına inanıyorum. Her şey çok güzel olacak.”

“İttifakla ilgili herhangi bir sıkıntımız yok”

“Belediye meclisindeki oylamalarda, CHP ve İYİ Parti’nin ayrı kararlar verildiğini görüyoruz. Millet İttifakı’nda, neden ayrı karar alınıyor?” şeklindeki soruya cevap veren Pekcan sözlerini şöyle tamamladı: “İttifakla ilgili herhangi bir sıkıntımız yok. Bir takım konularda, farklı düşünüldü. Gerekli görüşmeler yapıldı. Böyle olmasa iyi olurdu. Ortada bir ittifak var ama mecliste bir grup yok. AK Parti-MHP bir grup, bizde iki grup olarak mecliste yer alıyoruz. İttifak bizim için çok değerli. İttifak ilk kurulurken, 15 milletvekilimiz bu partinin kurulup, seçimlere girebilmesi için İYİ Parti gitti. Konu sadece yerele ve meclise indirgenecek kadar basit değildir. Bu ittifakının kurulma nedeni, rejim değişikliğine giden parlamenter sistemi bitirmeye çalışan tek adam düzeni sonlandırabilmektir. İttifak olmadığında, kendimize rakip olacak bir partinin kurulmasına ön ayak olduk. Bu ittifakı, CHP olarak, özenle korumaya çalışıyoruz. Görüş ayrılıkları olabilir. Ama ittifakla ilgili bir sıkıntıya neden olmayacağını ben biliyorum. Ama hiç kimse zil takıp oynamasın. Bu ittifak, bu rejim değişene kadar gidecektir. Elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

İçme suyu ve kanalizasyon inşaatı yaptırılacaktır

Manisa Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) Manisa İli Turgutlu ve Salihli İlçeleri Muhtelif Mahallelerinde İçme Suyu ve Kanalizasyon İnşaatı Yapım İşi” yapım işi için ihale yapacak.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; 45 Kalem Manisa İli Turgutlu ve Salihli İlçeleri Muhtelif Mahallelerinde İçme Suyu ve Kanalizasyon İnşaatı Yapım İşi gerçekleştirilecek.

İhale; 24 Ağustos 2021  Salı günü, saat 10:30’da, Yarhasanlar Mah. 2319 Sokak (Fabrika Sokak) 12/C/1 K:16 MASKİ Hizmet Binası-Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı- Toplantı Salonu- Şehzadeler / MANİSA adresinde gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/827254/ihale-duyurulari/yapim-isi-ve-insaat-ihaleleri/icme-suyu-ve-kanalizasyon-insaati-yaptirilacaktir

Bina onarım işi yaptırılacaktır

Balıkesir Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Burhaniye Muhyiddin-İ Rumi Öğrenci Yurdu bakım onarımı yapım işi için ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; 1 Adet Burhaniye Muhyiddin-İ Rumi Öğrenci Yurdu Bakım Onarımı yapılacak.

İhale; 16 ağustos 2021 Cuma günü, saat 11:00’de, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bahçelievler Mahallesi Menekşe Sokak No : 1 Kurtdereli Spor Salonu Toplantı Salonu Altıeylül / BALIKESİR adresinde gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/827639/ihale-duyurulari/yapim-isi-ve-insaat-ihaleleri/bina-onarim-isi-yaptirilacaktir

2 grup patoloji laboratuvarı puan karşılığı hizmet alımı yapılacaktır

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi  2 Grup Patoloji Laboratuvarı Puan Karşılığı Hizmet Alımı hizmet alımı işi için ihale  düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; 2 GRUP PATOLOJİ LABORATUVARI PUAN KARŞILIĞI HİZMET ALIMI gerçekleştirilecek.

İhale; 23 Ağustos 2021 Pazartesi günü, saat 11:00’de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Toplantı Salonu’nda  yapılacak.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/827452/ihale-duyurulari/hizmet-alim-ihaleleri/2-grup-patoloji-laboratuvari-puan-karsiligi-hizmet-alimi-yapilacaktir

“HDP milletvekilini kim davet etti?”

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, 10 Temmuz’da düzenlenen “Saros’a Adalet, Saros’uma Dokunma Mitingi”ne HDP milletvekilinin katılması ve Keşan Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun 28 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan “Saros hepimizin” başlıklı açıklamasıyla ilgili eleştirilerde bulundu.

“Efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik”

Tüm dünyanın etkilendiği coronavirüs salgını ile 1,5 yılı aşkındır mücadele edildiğini belirten Kılınç, “Birçok gelişmiş ülkeler bile çok ciddi bocalarken, çaresiz kalırken bizler gıda ve kamu güvenliğine kadar her alanda ülkemiz bu sıkıntılı süreci başarıyla yürüttü. Devletimiz tüm imkanlarını seferber etti. Salgın dönemi aynı zamanda kendi iktidarını ülkenin ve milletin felaketinde arayan zihniyetin gerçek yüzünü de görmemizi sağladı. Hatırlarsanız şehir hastanelerini yaparken birileri çıkıp, ‘ülkede bu kadar hastaneye ne ihtiyaç var?’ dediler. Ama güçlü devletimiz vatandaşımızın sağlığını düşünerek yoluna devam etti. Yüksek kapasiteli ve donanımlı hastanelerimiz olmasaydı salgının zirve yaptığı dönemleri biz nasıl atlatacaktık? Aynı kafa da inşa ettiğimiz bölünmüş yollardan hızlı demiryolu hatlarına, havalimanlarından köprülere, barajlardan millet bahçelerine kadar her projeyi engellemek için ellerinden geleni yapmaya, çamur atmaya devam ettiler, etsinler. Biz milletimize, vatandaşımıza, kardeşlerimize, efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Yine Bölgemizde aynı senaryolar var. Gelişmek, değişmek, Keşan’ımıza bir şeyler kazandırmamak için elinden geleni yapmaya çalışanlar var. FSRU Yüzen Sıvılaştırılmış Doğal Gaz Depolama ve Gazlaştırma Ünitesidir.” dedi.

“FSRU gemilerinden sadece doğal gaz transferi yapılacak”

Gürcan Kılınç sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgemizde Saros Körfezinin İç Kuzey Doğu Konumunda Sazlıdere mevkiinde, denizde FSRU gemilerinin bağlanabileceği iskele yapısı, römorkör, palamar ve pilot botlarının yanaşacağı mendirek, iskelenin kıyıya bağlantı noktasında yer alacak kontrol binası yapılacaktır. Proje ile ilgili ilk ÇED raporu olumlu kararı 19/04/2019 tarihinde alınmıştır. Bahse konu ÇED olumlu kararı, Edirne İdare Mahkemesi tarafından 26/02/2020 tarihinde iptal edilmiştir. Söz konusu iptal kararında işaret edilen hususlara ilişkin ÇED olumlu kararı 25/06/2020 tarihinde alınmıştır. Bununla birlikte, Edirne İdare Mahkemesinin verdiği iptal kararı Danıştay tarafından bozulmuştur. Ayrıca 12/11/2019 tarihinde imar planı onaylanmıştır. ÇED Olumlu kararı ve İmar Planı İzni  dahil bütün yasal izinler alındı, çalışmalara bu hususlarda başlandı. Saros hepimizin. Bizlerde Keşan’da yaşıyoruz, bizde Keşan evladıyız ve Keşan’ımızdaki vatandaşımızın sağlığını ,refah içinde yaşamasını istiyoruz. Saros FSRU Projesi bölgemizde doğal gaz iletim sistemine önemli bir destek, yeni bir giriş noktası olacaktır. Çalışmalar 2016 yılından beri çevreye duyarlı şekilde bilimsel ve teknik yaklaşımlarla ilerlemektedir. Liman-iskele çıkış yapıp sisteme bağlı 17 kilometrelik kara boru hattı inşa edilecektir. Proje sahası, Edirne Tarım ve Orman İl müdürlüğü teknik personeli tarafından sahada parsel bazında incelendi. 5403 Sayılı Toprak koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında hazırlanan Toprak Koruma Projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Depolama alanı yok. Tesisin işletme aşamasında iskeleye yanaşacak FSRU gemilerinden sadece doğal gaz transferi yapılacaktır. İskele petrol ve beyaz ürün transferinde kullanılmayacaktır.”

“Siz siyaset yapmaya çalışın,

biz de hizmet etmeye devam edelim”

Açıklamasına, “Sıkıntı olması durumunda Saros Körfezimiz sibop görevi görmesi için düşünülen bir projemizdir.” diyerek, devam eden Kılınç, şunları söyledi: “Marmara Bölgesi Sanayi ve doğal gazın kullanımı yoğun olan bir bölge olup; olası bir depremde, Çanakkale ve İstanbul boğazlarını da kullanamasak o zaman Saros’ta Marmara Bölgesi olmak üzere ülkemizin güvenliğine önemli bir katkı sağlayacaktır. BOTAŞ doğaya ve doğada yaşayan canlılara önem veren bir kuruluştur. 81 ilde 550 ilçede projesi var. Yeşil dünya ödüllerinde 3 aynı dalda 4 ödül almıştır. Siz hala siyaset yapmaya çalışın, biz de hizmet etmeye devam edelim.”

“HDP milletvekilini kim davet etmiştir?”

Gürcan Kılınç sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim derdimiz halkımızın nereye gittiği, nereye geldiği değil. Vatanını, milletini ve bayrağını seven herkes bizim kardeşimizdir. Ama Kandil-PKK terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan HDP 40 yıldır evlatlarımızın gözünün yaşına bakmadan canlarına kıymaları ve Türkiye Cumhuriyetini bölme, parçalama çabalarını görmezden gelip, Millet İttifakının,  HDP ile kol kola yürümelerini içimize sindiremiyoruz. Şehitlerimize, şehit ailelerimize bu dünyada ne de ahirette bile hesabını veremezsiniz. HDP ile yürümek nedir? HDP milletvekilini kim davet etmiştir? Sizler Kent Konseyi; görevleriniz arasında olmayan siyasetin arka bahçesi olmaktan vazgeçin. Kürt kardeşlerimizi sömüren terör örgütü PKK ve siyasi uzantısı HDP, bu topraklarda bir kısım muhalefetten ve STK’lardan nasıl yüz buluyor, anlamak mümkün değil. Senelerce ülkemizin doğu ve güneydoğusuna hizmet gitmesinin önünde engel olan kalleş terör örgütü bölgemizdeki hizmetlere de engel olmaya çalışması bizleri üzmektedir. Engel olamayacaksınız. Bizler hizmet etmeye devam edeceğiz. Biz karanlığı aydınlığa ulaştırmaya geldik. Sizler sadece izlemeye devam edin.”  

(Haber: Deniz ÇİL)

 

 

 

Minibüsçü Ömür Coşkun'dan Helvacıoğlu'na davet: "Borçların nasıl ödeneceği konusunda açıklama yapmasını rica ediyoruz"

S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüler Kooperatifi Üyesi Ömür Coşkun, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'nu yarın gerçekleştirecekleri kooperatif genel kuruluna katılıp borçları nasıl ödeyecekleri konusunda açıklama yapmasını beklediğini söyledi. 

Coşkun, 31 Temmuz 2021 tarihinde S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüler Kooperatifi'nin genel kurulunu yapacaklarını bildirdi. Belkoop mevkiindeki kooperatif binasında gerçekleştirilecek olan genel kurula, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'nu davet eden Ömür Coşkun, "Toplu taşıma camiasının bir üyesi olarak pandemi sürecinde çektiğimiz sıkıntılara ilaveten belediye başkanımız geçtiğimiz yıl belediye meclisinden karar çıkartarak 3 ay içinde araçları değiştirterek bizi esnaf olarak ciddi borç yükü altına sokmuştur. Üyelerin 7 milyon civarında borç kullandığını biliyoruz. Bunlardan birisi de benim. Pandemi sürecine rağmen belediyenin bizi araç değişimine zorlaması sebebiyle belediye başkanımızın bu borçların nasıl ödeneceği konusunda açıklama yapmasını rica ediyoruz. Kendisini genel kurulumuza bekliyoruz. Her konuda bir ilki gerçekleştirmekten bahseden başkanımız bu hastalık sürecinde de bizi borç yüküne sokarak bir ilki gerçekleştirmiştir. Esnaf olarak zor durumdayız. Bu borçların nasıl ödeneceği konusunda fikirlerini bekliyoruz. Buyursun gelsin. Bize araçları değiştirtti, bir takım cezalar yazıldı. Keşan kamuoyu biliyor. İzzetiye ve Paşayiğit’in mahalle olması dolayısıyla girecek araçlarla ilgili de sıkıntılar da var. Bu konuda bütün araçları kooperatifimize dahil etmek istiyorlar. Önceki belediye başkanı döneminde hazırlanan raporu kabul etmeyip yeni bir rapor düzenledi." dedi.

Haber: İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar