Son Dakika
Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü akaryakıt alacakTribün koltuğu, yedek oyuncu kulübesi ve basketbol potası alınacakKırklareli’de 736 m² arsa satılacak“Kış mevsimi, esnaf için zor geçecek”Keşan'da 190 bin doz aşı yapıldıÇiftçiler gübre atmamanın hesaplarını yapıyorAkaryakıt zamlarını eleştiren Demirkan, muayenedeki fırsata da dikkat çekti“Üretici, perişan durumda”Uzdilli: “Gübre fiyatlarında yaşanan artış üreticiyi üzüyor”“Yapılan son zamlarla birlikte asgari ücret kuşa döndü”
“Saros, MUÇEV’e peşkeş çekiliyor..!!”

“Saros, MUÇEV’e peşkeş çekiliyor..!!”

Keşan Kent Konseyi tarafından dün düzenlenen basın açıklamasında, Saros Körfezi’nde, MUÇEV’e kiralanan sahillerle ilgili eleştirilerde bulunuldu.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen basın açıklaması, saat 11.00 sıralarında başladı.

Basın açıklamasına, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, siyasi parti temsilcileri, Edirne İl Genel Meclisi’nin bazı üyeleri, bazı belediye meclis üyeleri ve Saros Körfezi sakinleri katıldı.

Basın açıklamasında, “Sahiller halkındır, kiralanamaz. İşgalci MUÇEV, Saros’u terk et!” pankartı açıldı.

Karagöz: “Keşan ve çevresi ciddi bir tahribat altındadır”

Basın açıklamasında konuşan Karagöz, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Keşan ve çevresinin de, ciddi bir tahribat altında olduğunu belirterek, “Aylardır bu tahribata karşı mücadele veriliyor. Önce Sazlıdere-Gökçetepe arasında FSRU Limanı denildi ve bunu iptal ettirdik. Ama bunu tanımadılar ve 2’nci bir ÇED süreci başlatıldı. Daha sonra 5 köy arasına 840 hektarlık alanda patlatmalı kömür çıkarılacağı ifade edildi. Buna karşı direnildi. Daha sonra Beyendik’te, 830 hektar alandan mıcır çıkartılacakmış. Bununla ilgili yazı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sitesinde yayımlandı. Ama en önemlisi ve en keyfi olanı, hukuk ve hiçbir şeyi tanımayan MUÇEV uygulamasıdır.” dedi.

“Saros, MUÇEV adlı turizm limitet şirketine peşkeş çekilmektedir”

Karagöz sözlerini şöyle tamamladı: “Saros, MUÇEV adlı turizm limitet şirketine peşkeş çekilmektedir. Yapılan bir işgaldir, yağmadır ve talandır. Muğla Ortaca Belediyesi, Danıştay’a Tabiat Varlıkları ve Doğal SİT alanları ile özel çevre koruma bölgelerinde bulunan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin idaresi hakkındaki yönetmeliğin 65.maddesi gereği dava açıyor. 65.maddesinde; kıyı ve sahil şeritlerinde yapılacak düzenlemeler yer alıyor. Danıştay 14. Dairesi, bu maddeyi iptal ediyor. Bize de, bugüne kadar cevap verilmemesinin nedeni ortaya çıkmış oluyor. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında, gerek bireysel gerekse kurumsal anlamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yüzlerce dilekçe gönderildi. O gün bugündür cevap bekliyoruz. Bugünde yaklaşık 3 bin 500 dilekçeyi teslim edeceğiz. Bu dilekçelerimize de, herhangi bir cevabın geleceğini biliyoruz. Söz konusu yönetmeliğin 42.maddesi, bu tür yerlerin kimlere ve nasıl verileceğini de tarif ediyor. Belediyelerden başlıyor ve özel bütçeli idarelerden, vakıflardan, kamu yararına derneklerden söz ediliyor ama şirketlerden söz edilmiyor. MUÇEV, bir şirkettir. Yerler, ihalesiz şekilde bu şirkete peşkeş çekilemez ve verilemez. Ama Antalya’dan, Saros Körfezi’ne kadar tüm kıyılar, MUÇEV’e peşkeş çekiliyor ve yağmalanıyor. Şirketin yöneticilerin kimler olduğunu ulusal ve yerel basında yer almıştır. Biz, mücadelemize devam edeceğiz ve yapılan saldırıyı geri püskürteceğiz. Ben buna inanıyorum.”

Basın açıklamasında, Hasan Karagöz’ün ardından Saros Körfezi sakinlerinden Salim Erdem söz aldı.

Erdem: “Amacımız, bu yerlerin birilerine peşkeş çekilmesini önlemektir”

Salim Erdem konuşmasında şunlara yer verdi: “Ben, 65 yaş üzerinde olduğum için pandemi döneminde evlerimizden dışarı çıkamadık. Bizim tüm hayalimiz, yaz mevsiminde sahildeki evimize geldiğimizde denize girip, dinlenmekti. Ama biz, çok kötü bir sürprizle karşılaştık. Geldiğimizde sahillerimizin işgal altında olduğunu gördük. Bu çerçevede; imza kampanyası düzenledik. El ilanı bastırarak, halkı bilgilendirdik. 1000 dilekçe topladık. Amacımız, bu yerlerin birilerine peşkeş çekilmesini önlemektir. Bizim hiçbir ticari çıkarımız yoktur. MUÇEV denilen firmanın nasıl bir firma olduğunu ve ihaleyi nasıl aldığını öğrenemedik. Biz, firma hakkında bilgi aldıktan sonra yasal haklarımız çerçevesinde dava açmayı planlıyoruz.”

Duymaz: “Halka ait olan alanlar satılmaya başlandı”

Daha sonra söz alan Ali Duymaz adlı vatandaşta konuşmasında şunlara yer verdi: “Ülkeyi yönetemediğinden ötürü parsel parsel satılmaya başlanmıştır. Biz, Yayla sakinleri olarak, sahillerimizi kaybetme noktasındayız. Bir takım nedenlerden ötürü sahillerimiz gitti ve bir kısmı da, MUÇEV gibi gruplara verilmeye başlandı. Biz evlerimizi bu sahiller için aldık. Halka ait olan alanlar satılmaya başlandı. Eğer sahillerin satışını engelleyemezsek, yakında gökyüzünü de satmaya başlayacaklar. Halk olarak, biz mücadelemizi vereceğiz. Saros Körfezi’ndeki en güzel yerler MUÇEV’e ve belli kesimlere verilmiştir. Bunlara yasalara uygun şekilde verilmemiştir. Örgütlü olduğumuz sürece aşılamayacak hiçbir sorun yoktur.”

Basın açıklamasının ardından Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve beraberindeki heyet, toplanan yaklaşık 3 bin 500 imzalı dilekçeyi Keşan Kaymakamlığı’na teslim etti.

Haber - Foto: Deniz ÇİL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü akaryakıt alacak

Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü akaryakıt almak için ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Jeneratörler ve Çim Biçme Makineleri için 01.11.2021 - 31.12.2022 Tarihler Arası 25.000 Litre Motorin ( Diğer ) ve 4.000 Litre 95 Oktan Kurşunsuz Benzin alımı yapılacak.

İhale Karakaş Mah. İstasyon Cad. No: 15 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Binası Merkez/KIRKLARELİ adresinde 25 Ekim 2021 tarihinde saat 14.30’da gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle;https://www.ilan.gov.tr/ilan/864262/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/akaryakit-satin-alinacaktir

Tribün koltuğu, yedek oyuncu kulübesi ve basketbol potası alınacak

Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, tribün koltuğu, yedek oyuncu kulübesi ve basketbol potası satın almak üzere ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Tribün Koltuğu, Yedek Oyuncu Kulübesi ve Basketbol Potası alınacak.

İhale Karakaş Mah. İstasyon Cad. No: 15 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Binası Merkez/KIRKLARELİ adresinde 26 Ekim 2021 tarihinde saat 14.30’da gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/864553/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/tribun-koltugu-yedek-oyuncu-kulubesi-ve-basketbol-potasi-satin-alinacaktir

Kırklareli’de 736 m² arsa satılacak

Mülkiyeti Kırklareli İl Özel İdaresi'ne ait 736 m² arsa düzenlenecek ihale ile satılacak.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait, Kırklareli İli, Merkez İlçesi, Camikebir Mahallesinde bulunan 321 ada, 25 parsel nolu 736,00 m² arsa niteliğindeki taşınmaz satılacak.

İhale 25 Ekim 2021 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/865058/emlak/arsa/mulkiyeti-kirklareli-il-ozel-idaresine-ait-736-m%C2%B2-arsa-satilacaktir

“Kış mevsimi, esnaf için zor geçecek”

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz yaptığı açıklamada; küçük esnafın yaşadığı sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Market zincirlerinin sayısının artması küçük esnafı bitirecek”

Büyük market zincirlerinin sayısının arttığını ve küçük esnaf sayısının her geçen gün azaldığını belirten Cingöz, “Bu işler, tekelleşmeye doğru gidiyor. Büyük marketlerde fiyatların uygun olduğu dile getiriliyor. Ancak, marketler birkaç üründe halk günü denilerek, ucuza veriliyor. Vatandaşta, ucuz diyerek akın ediyor. Ama durum öyle değil. Marketler, fiyatları düşürmek için bir argüman değildir. Fiyatların patlamasına sebebiyet vermektedir. Market zincirlerinin sayısının artması, küçük esnafı bitirecektir. Küçük esnafın işyeri açıkta kalsa, mevcut birikimlerini eriterek, işini sürdürmeye devam ediyor.” dedi.

“Devletin esnafı koruyup, kollayıcı tedbir aldığına ben tanık olmadım”

“Küçük esnafı koruyucu tedbirler olarak ne yapılabilir?” şeklindeki soruya cevap veren Kemal Cingöz sözlerini şöyle sürdürdü: “Küçük esnaf, devletten hiçbir kuruş yardım almadan ve yük olmadan yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Yanında çalıştırdığı insanlarında istihdamını sağlamış oluyor. Yaratılan istihdamda, işsizlik oranlarının düşmesine sebebiyet vermektedir. Anayasada, ‘devlet esnafı koruyup, kollayıcı kararlar alır.’ diyor. Ama bugüne kadar devletin esnafı koruyup, kollayıcı tedbir aldığına ben tanık olmadım.”

“Esnaf açısından kış mevsimi zor geçecek”

“Kış mevsimine girildi ve esnafın beklediği gibi işler ilerliyor mu?” şeklindeki soruya cevap eren Cingöz, sözlerini şöyle tamamladı: “Esnafın işleri umduğu gitmiş olsa, sıkıntı yaşanmazdı. Herkes bütçesine göre, bir şeyler yapmaya çalışır. Ama evdeki hesap çarşıya uymuyor. İşler bundan sonra gittikçe kötüleşir. Özellikle al-sat yapan esnafın işleri daha da, zor olur. Esnaf bugün sattığı ürünü, 1 hafta sonra aynı fiyatla yerine koyamıyor. Her geçen gün etiket fiyatları değişiyor. Kış mevsimi herkes için hayırlı olsun. Son dönemde her şeye zam geliyor. Enflasyon arttıkça, fiyatları da artırmak lazım. Ürün fiyatlarındaki artışın faturası, 5 zincir markete kesildi. Ama zam yapanlara kim hesap soracak? Hesap soracak merci yok. Esnaf açısından kış mevsimi zor geçecektir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Keşan'da 190 bin doz aşı yapıldı

Coronavirüs ile mücadele kapsamında başlatılan aşılama çalışmalarında, şimdiye kadar toplamda 190 bin doz aşı yapıldığı öğrenildi.

Coronavirüse karşı en etkili önlem olarak gösterilmesinin ardından başlatılan aşı çalışmaları kapsamında, Keşan'da eski hastane binasında kurulan ve buradaki yoğun aşılama çalışmalarının ardından, geçtiğimiz haftalarda Keşan Devlet Hastanesi'nin Destek Kıtaları Kavşağı'ndaki ana binasına taşınan Keşan COVİD-19 Aşı Merkezi'nde, tam 190 bin doz aşı yapıldığı öğrenildi.

1. dozda yüzde 86'lara ulaşıldı

Aşılama sürecinin başladığı ilk günden bugüne kadar aralıksız devam eden aşılama çalışmalarında, randevulu ya da randevusuz yapılan aşı sayısının 190 bine çıkmasının sağlık çalışanlarının gösterdiği özverili çalışmaların oldukça etkili olduğu belirtiliyor. 190 bin doz aşılama oranıyla, 1. doz aşılamanın Keşan'da yüzde 86 seviyelerine geldiği bilgisi edinilirken, 2. doz aşılamada da nüfus oranına göre yüzde 76 seviyelerine ulaşıldığı edinilen bilgiler arasında yer aldı. Aşılama çalışmalarında yakalanan bu başarılı grafiğin daha üst seviyelere çıkması adına çalışmalar devam ederken, Edirne merkezdeki vaka artışının Keşan'da yüksek seviyelerde olmadığı iddia ediliyor. Buna göre, Keşan'da günlük vaka sayısının şu günlerde 3 ile 5 arasında değişim gösterdiği, ancak bu sayının sıfıra inmesi için maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine uyulmasının devam etmesi gerektiği, aksi halde rakamların yükselişe geçeceğinin de altı çiziliyor.

Haber: İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar