Son Dakika
Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü akaryakıt alacakTribün koltuğu, yedek oyuncu kulübesi ve basketbol potası alınacakKırklareli’de 736 m² arsa satılacak“Kış mevsimi, esnaf için zor geçecek”Keşan'da 190 bin doz aşı yapıldıÇiftçiler gübre atmamanın hesaplarını yapıyorAkaryakıt zamlarını eleştiren Demirkan, muayenedeki fırsata da dikkat çekti“Üretici, perişan durumda”Uzdilli: “Gübre fiyatlarında yaşanan artış üreticiyi üzüyor”“Yapılan son zamlarla birlikte asgari ücret kuşa döndü”
"Tarihi eser" olarak tescillenen 100 yıllık konak Keşan Sanat olarak kapılarını açtı

"Tarihi eser" olarak tescillenen 100 yıllık konak Keşan Sanat olarak kapılarını açtı

Keşanlı iş insanları Gülcan Kale ve Evrim Kale tarafından, satın alındıktan sonra restorasyon çalışmaları tamamlanan "Tarihi eser" olarak tescillenen 100 yıllık konak, "Keşan Sanat", "Cafe Sanat" adıyla yetişkin ve çocuklar için kapılarını sanatseverlere açtı.

Uğur Mumcu Caddesi'nde bulunan, 1920 yıllarının başında, Ermeni bir aile tarafından inşa ettirilen, daha sonra 1950 yıllarında Abdül Kerim Üner tarafından sayın alınan ve sonrasında Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından, "Tarihi Eser" olarak tescillenen konağı, 2018 yılında satın alan Gülcan Kale ve Evrim Kale, konağı aslına uygun şekilde restore edilmeye başlandı.

Kale: "Binayı aldıktan sonra restorasyon yaklaşık 3 sene sürdü"

Sanatseverlerin ağırlandığı Cafe Sanat bölümünün bahçesinde, Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek, "Tarihi Eser" ünvanı verilip koruma altına alınmış 17 metrelik bir kuyunun da bulunduğu Keşan Sanat'ın açılışıyla ilgili olarak dün iş insanları Ali Osman Kale, Evrim Kale ve Gülcan Kale, tanıtım toplantısı düzenledi. Aslına uygun olarak restore ettikleri Keşan Sanat'ta, Keşanlıların keyifli zaman geçirebilecekleri bir ortam hazırladıklarını ile getiren Gülcan Kale, "Uzun ve sabır gerektiren bir süreç yaşadık. Binayı aldıktan sonra restorasyon yaklaşık 3 sene sürdü. 3 ayrı proje hazırladık, projelendirme aşamasından sonra Tabiat ve Kültür Varlıkları Kurulunun onay süreci oldu. Onaydan sonra da inşaat süreci başladı. İnşaatı da projede uygun bir şekilde gerçekleştirdik. Tescilli bir binamız var. Keşan’ın ilk ve tek tescilli tarihi eser binasını Keşanlıların hizmetine açtık. Bütün Keşan’a kapılarımız açık. Sanatsal etkinliklerimiz olacak. Bu etkinlikler sadece çocuklara yönelik olmayacak kadın-erken yetişkinler de burada sanatla iç içe olsun istiyoruz. Önceden deneyime yeteneğe gerek yok herkese yönelik olacak. Amacımız burada keyifli bir zaman geçirmek olacaktır.  Herkesi buraya davet ediyoruz." dedi.

"Sevginin temel değerimiz olduğu merkezimizde yaratıcı ve keyifli atölyeler yapıyoruz"

1920'li yıllarda, Ermeni bir aile tarafından yaptırılan binanın, 1950'li yıllarda Abdül Kerim Üner tarafından satın alındığını bildiren Kale, "Üner ailesi bu evde uzun yıllar ikamet etmişler. Biz binayı onlardan satın aldık. İlave binayı tarihi binaya zara verme ihtimaline karşın yıkım kararı verdi. Bir bahçe alanı daha doğmuş oldu bize. Tarihi binamıza yakın bir tarihi bina daha var onun üzerinde 1927 yazıyor. Büyük ihtimal de bu binayı yapan ustanın da bizim binamızı yaptığı tahmin ediliyor. Yapının özellikleri açısından benzerlik gösteriyor. 100 yıllık bir binamız var. Üner ailesinden binayı satın alırken evde bulunan bizim için çok kıymetli kitaplar vardı. Ahmet Üner de  bize kitapları hediye etti. Biz de onları çok iyi koruduk, depoladık, inşaat süreci bittikten sonra da korunaklı bir şekilde de sergiliyoruz. İlgili olan herkesle de kitapları paylaşmaya hazırız." derken, Cafe Sanat bölümüyle ilgili de şunları söyledi; "Sanata duyduğumuz sevginin temel değerimiz olduğu merkezimizde yaratıcı ve keyifli atölyeler yapıyoruz. Eğitmenler eşliğinde kendi eserlerini yaratmak isteyen sanatseverlerin önceden hiçbir tecrübesi olmasına gerek yok. Atölye için gerekli tüm malzemeleri ve hoş sohbetlerimize eşlik edecek kahvemizi sizler için biz hazırlıyoruz. Sizlerden istediğimiz tek şey bol kahkaha ile gelmeniz. Bahçemizdeki kafede sabah kahvaltısı, zengin kahve menüsü ve leziz pastalarımız ile sizlerle buluşmayı bekliyoruz. Özel günler, kutlamalar ve toplantılar için size özel mekanlar sunuyoruz. Kapımız herkese açık."

"Hiçbirisinde rutubet ve küf yoktu"

Evrim Kale de şu ifadelere yer verdi; "Evi teslim aldığımızda doğramalar ahşap değildi plastik doğrama ile çevrilmişti. Her yer kapalıydı. Kitaplar alt katta duruyordu. Hiçbirisinde de rutubet ve küf yoktu. Evin genelinde de rutubet yoktu. Hemen yanında bulunan kuyu 17 metre derinliğinde anladığımız kadarıyla, ustaların da söylediği tüm satıh sularını çekiyor. Evin altında rutubet bırakmıyor. Büyük ihtimal bu sisteme göre planlanmış diye tahmin ediyoruz."

Cafe Sanat bahçesinde 17 metrelik koruma altına alınmış kuyu da yer alıyor

Alınan tüm izinlerin ardından başlayan restore çalışmalarının sona eren ve böylece Keşan'ın restore edilmiş ilk tarihi eser ünvanını alan konak, kapılarını sanatseverlere açtı. Aslına uygun şekilde restore edilen tarihi konağın her bir odası, adete tarih kokuyor. Evde bulunan kitapların yanı sıra, o dönemden kalan eşyaların temizlenerek sergilendiği konakta, odalar da sanatseverler için dizayn edilmiş durumda. Görsel olarak son derece ilgi çeken yapısının yanı sıra, kahvaltı, kahve, pasta çeşitleri ile misafirlerini yine tarih kokan Cafe Sanat bölümünde ağırlayan konakta en dikkat çeken noktalardan biri de, bahçede bulunan ve derinliği 17 metre olan kuyu. Bina ile aynı yıl inşa edilen kuyu da, Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek, "Tarihi Eser" ünvanı verilip koruma altına alınmış durumda. Kuyunun üzerinde bir de dilek ağacı hazırlanmış durumda. Keşan Sanat instagram hesabıyla yakın bir sürede sosyal medyada da yer alacak.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü akaryakıt alacak

Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü akaryakıt almak için ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Jeneratörler ve Çim Biçme Makineleri için 01.11.2021 - 31.12.2022 Tarihler Arası 25.000 Litre Motorin ( Diğer ) ve 4.000 Litre 95 Oktan Kurşunsuz Benzin alımı yapılacak.

İhale Karakaş Mah. İstasyon Cad. No: 15 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Binası Merkez/KIRKLARELİ adresinde 25 Ekim 2021 tarihinde saat 14.30’da gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle;https://www.ilan.gov.tr/ilan/864262/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/akaryakit-satin-alinacaktir

Tribün koltuğu, yedek oyuncu kulübesi ve basketbol potası alınacak

Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, tribün koltuğu, yedek oyuncu kulübesi ve basketbol potası satın almak üzere ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Tribün Koltuğu, Yedek Oyuncu Kulübesi ve Basketbol Potası alınacak.

İhale Karakaş Mah. İstasyon Cad. No: 15 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Binası Merkez/KIRKLARELİ adresinde 26 Ekim 2021 tarihinde saat 14.30’da gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/864553/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/tribun-koltugu-yedek-oyuncu-kulubesi-ve-basketbol-potasi-satin-alinacaktir

Kırklareli’de 736 m² arsa satılacak

Mülkiyeti Kırklareli İl Özel İdaresi'ne ait 736 m² arsa düzenlenecek ihale ile satılacak.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait, Kırklareli İli, Merkez İlçesi, Camikebir Mahallesinde bulunan 321 ada, 25 parsel nolu 736,00 m² arsa niteliğindeki taşınmaz satılacak.

İhale 25 Ekim 2021 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/865058/emlak/arsa/mulkiyeti-kirklareli-il-ozel-idaresine-ait-736-m%C2%B2-arsa-satilacaktir

“Kış mevsimi, esnaf için zor geçecek”

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz yaptığı açıklamada; küçük esnafın yaşadığı sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Market zincirlerinin sayısının artması küçük esnafı bitirecek”

Büyük market zincirlerinin sayısının arttığını ve küçük esnaf sayısının her geçen gün azaldığını belirten Cingöz, “Bu işler, tekelleşmeye doğru gidiyor. Büyük marketlerde fiyatların uygun olduğu dile getiriliyor. Ancak, marketler birkaç üründe halk günü denilerek, ucuza veriliyor. Vatandaşta, ucuz diyerek akın ediyor. Ama durum öyle değil. Marketler, fiyatları düşürmek için bir argüman değildir. Fiyatların patlamasına sebebiyet vermektedir. Market zincirlerinin sayısının artması, küçük esnafı bitirecektir. Küçük esnafın işyeri açıkta kalsa, mevcut birikimlerini eriterek, işini sürdürmeye devam ediyor.” dedi.

“Devletin esnafı koruyup, kollayıcı tedbir aldığına ben tanık olmadım”

“Küçük esnafı koruyucu tedbirler olarak ne yapılabilir?” şeklindeki soruya cevap veren Kemal Cingöz sözlerini şöyle sürdürdü: “Küçük esnaf, devletten hiçbir kuruş yardım almadan ve yük olmadan yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Yanında çalıştırdığı insanlarında istihdamını sağlamış oluyor. Yaratılan istihdamda, işsizlik oranlarının düşmesine sebebiyet vermektedir. Anayasada, ‘devlet esnafı koruyup, kollayıcı kararlar alır.’ diyor. Ama bugüne kadar devletin esnafı koruyup, kollayıcı tedbir aldığına ben tanık olmadım.”

“Esnaf açısından kış mevsimi zor geçecek”

“Kış mevsimine girildi ve esnafın beklediği gibi işler ilerliyor mu?” şeklindeki soruya cevap eren Cingöz, sözlerini şöyle tamamladı: “Esnafın işleri umduğu gitmiş olsa, sıkıntı yaşanmazdı. Herkes bütçesine göre, bir şeyler yapmaya çalışır. Ama evdeki hesap çarşıya uymuyor. İşler bundan sonra gittikçe kötüleşir. Özellikle al-sat yapan esnafın işleri daha da, zor olur. Esnaf bugün sattığı ürünü, 1 hafta sonra aynı fiyatla yerine koyamıyor. Her geçen gün etiket fiyatları değişiyor. Kış mevsimi herkes için hayırlı olsun. Son dönemde her şeye zam geliyor. Enflasyon arttıkça, fiyatları da artırmak lazım. Ürün fiyatlarındaki artışın faturası, 5 zincir markete kesildi. Ama zam yapanlara kim hesap soracak? Hesap soracak merci yok. Esnaf açısından kış mevsimi zor geçecektir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Keşan'da 190 bin doz aşı yapıldı

Coronavirüs ile mücadele kapsamında başlatılan aşılama çalışmalarında, şimdiye kadar toplamda 190 bin doz aşı yapıldığı öğrenildi.

Coronavirüse karşı en etkili önlem olarak gösterilmesinin ardından başlatılan aşı çalışmaları kapsamında, Keşan'da eski hastane binasında kurulan ve buradaki yoğun aşılama çalışmalarının ardından, geçtiğimiz haftalarda Keşan Devlet Hastanesi'nin Destek Kıtaları Kavşağı'ndaki ana binasına taşınan Keşan COVİD-19 Aşı Merkezi'nde, tam 190 bin doz aşı yapıldığı öğrenildi.

1. dozda yüzde 86'lara ulaşıldı

Aşılama sürecinin başladığı ilk günden bugüne kadar aralıksız devam eden aşılama çalışmalarında, randevulu ya da randevusuz yapılan aşı sayısının 190 bine çıkmasının sağlık çalışanlarının gösterdiği özverili çalışmaların oldukça etkili olduğu belirtiliyor. 190 bin doz aşılama oranıyla, 1. doz aşılamanın Keşan'da yüzde 86 seviyelerine geldiği bilgisi edinilirken, 2. doz aşılamada da nüfus oranına göre yüzde 76 seviyelerine ulaşıldığı edinilen bilgiler arasında yer aldı. Aşılama çalışmalarında yakalanan bu başarılı grafiğin daha üst seviyelere çıkması adına çalışmalar devam ederken, Edirne merkezdeki vaka artışının Keşan'da yüksek seviyelerde olmadığı iddia ediliyor. Buna göre, Keşan'da günlük vaka sayısının şu günlerde 3 ile 5 arasında değişim gösterdiği, ancak bu sayının sıfıra inmesi için maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine uyulmasının devam etmesi gerektiği, aksi halde rakamların yükselişe geçeceğinin de altı çiziliyor.

Haber: İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar