Son Dakika
Gürcan Kılınç, güven tazelediDarcan, çeltikte piyasa koşulları hakkında açıklama yaptıDemirkan, öğrenci taşımaya başlayan servis şoförlerini uyardıÇakırlar, süt desteklerinde "Geç kalındı" yorumunu yaptı“Asgari ücrete zam yapılırken, gerçek enflasyon rakamları göz önüne alınmalı”- Uzdilli, üretim sezonunu değerlendirdi  Kantar, TDİOSB haberi "Memnuniyet verici" olarak değerlendirdi: "Birini dört gözle beklerken bir dört göz daha eklendi"- Kocadere Göleti'ndeki düşük debi düşündürüyor- Rüzgar çıktı şemsiyeler havalandı- Kış hazırlıkları son hız devam ediyor
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal: “Saros Körfezi Taş Ocağı Olmasın..!”

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal: “Saros Körfezi Taş Ocağı Olmasın..!”

 

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal,  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi” ilan edilen Saros  Körfezi’nde; birçok  taş ocağına işletme  ruhsatı verilmesi ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Çoğal, taş ocakları konusunda yaptığı açıklamada, “Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan’da taş ocakları arka arkaya açılıyor. Son olarak İbrice Limanı’nda taş ocağı açılması için işletme ruhsatı alındı. Açık işletme yöntemi ile işletilecek ocaktan delme ve patlatma ile yılda 360 bin ton tüvenan kalker elde edilmesi planlanıyor. Bu durumun başta ormanlar olmak üzere bölgede bulunan doğal varlıklara büyük zararlar vereceği tahmin ediliyor.” dedi.

“Yeni bir taş ocağı olumsuz etkileri artırabilir”

Açıklamasının devamında, “Keşan İbrice Limanı,Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi’ ilan edilen Saros Körfezi’nde bulunuyor. Buna rağmen bölgede taş ocağı açılmasına izin veriliyor. Verilen izinler sonucu ortaya çıkacak tablo doğal hayat için kaygı verici. Saros Körfezi’nin bir taş ocağı haline gelmesini istemiyoruz.” diyen Şirin Çoğal, “Bölgede açılması planlanan kalker ocağı sahasının tamamı (20,70 hektar) orman arazisi sınırlarında bulunuyor. Aynı bölgede daha önceden işletilen taş ocakları yeterince çevre tahribatına neden oldu. Ormanlık alanda yeni bir taş ocağına ruhsat verilmesi olumsuz etkileri daha da artırabilir.” şeklinde konuştu.

“Taş ocakları bölge ekonomisini de etkileyebilir”

Üst üste açılan taş ocaklarının bölgeyi ekonomik açıdanda tehdit edebileceğini ifade eden Çoğal, özellikle turizm, tarım ve balıkçılık sektörünün de olumsuz etkilenebileceğinin altını çizdi. Şirin Çoğal, “Keşan’a bağlı Mecidiye Köyü sınırları içerisinde yer alan taş ocakları doğal hayata zarar verirken ekonomik potansiyeli de tehdit ediyor. Yüzlerce yıl süren toprak oluşumu ve canlı yaşamı bir anda yok ediliyor.Bu nedenle tarıma elverişli topraklar zarar görüyor. Ayrıca Saros Körfezi’nin önemli dalış merkezi olan İbrice Limanı ve buradaki balıkçı barınakları,yakınında bulunan taş ocağı sebebiyle gerçekleştirilen patlatma işlemleri sırasında hasara uğradı. Bölgedeki halkın bir kısmı geçimini balıkçılıktan sağlıyor.Ancak taş ocaklarından çıkan kil ve toz kısa sürede çökmediği için balıkların solungaçlarını tıkayarak ölmelerine sebep oluyor.Dolayısıyla tahribat hem karada hem de denizde etkilerini gösteriyor.” diye konuştu.

“Edirne 2004’ten beri ‘Taş Devri’ni yaşıyor”

Trakya’da, Taş ocaklarının tozunu solumak istemediklerini vurgulayan Çoğal, şunları söyledi: “Maden Yasası'nın 2004 yılında yeniden düzenlenmesiyle taş, kum ve çakıl gibi doğal varlıklar da 'maden' kapsamına alındı.Bu durum Edirne'de adeta yeni bir ‘taş devri’ başlattı. Bölgedeki meralar, sulak alanlar ve ormanlar başta olmak üzere birçok doğal varlık savunmasız kaldı. Edirne’de yıllardan beri işletilen taş ocaklarından geriye; yok edilen meralar, bozulan ormanlar, verimsizleşen ve kimyasal özellikleri değişen tarım toprakları, kirlenen ve kuruyan su varlıkları, ekosistem tahribatı, duvarları çatlayan evler, bozulan köy yolları, delik deşik edilmiş dağlar kaldı.”

Çoğal, kamunun ortak çıkarlarının korunması adına TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdüreceklerini dile getirerek, sözlerini tamamladı.

(Haber Merkezi)

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Gürcan Kılınç, güven tazeledi

AK Parti Keşan İlçe Teşkilatı’nın 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı önceki gün Keşan Belediyesi Kapalı Spor Salonu’na gerçekleştirildi.

Genel kurul, saat 13.30 sıralarında başladı.

Genel kuruldan önce, salona alınan partililerin ateşleri ölçüldü ve dezenfektan verilerek, içeriye alındı. Genel kurulda, mehteran takımı tarafından marşlar okundu.

Genel Kurula; İstanbul Milletvekili ve Edirne Bölge Koordinatörü Tülay Kaynarca, AK Parti MKYK Üyesi ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 23. Dönem Edirne Milletvekili Cemaleddin Uslu, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, siyasi partilerin ilçe başkanları, oda, borsa ve esnaf odaları yöneticileri ve partililer katıldı.

Genel kurul, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Genel kurulda, divan heyeti başkanlığına Tülay Kaynarca, divan başkanlığına Rasim Özgün, katip üyeliklere Oktay Topalova, Nuriye Altın ve Hüseyin Nadi Şahin seçildi.

Divan heyetinin seçiminin ardından İlçe Başkanı Gürcan Kılınç söz aldı.

Kılınç: “Hedeflerimize emin adımlarla yürüyeceğiz”

Konuşmasına, “AK Parti 7. Olağan Kongresi’ne hoş geldiniz.” diyerek, başlayan Kılınç, şunları söyledi: “Bu asil görevi şahsıma tekrar layık gören başta Genel Merkezimiz olmak üzere, il başkanım Belgin İba’ya, Edirne Milletvekilim Fatma Aksal’a ve AK Parti teşkilatımızın tüm mensuplarına teşekkür ederim. Partimiz kurulduğu günden bugüne kadar gerek teşkilat kadrolarımızda gerekse oylarıyla, destekleriyle, duasıyla, samimiyet ve gayretleriyle partimize katkısını esirgemeyen her bir kardeşime şükranlarımı sunuyorum. Hep birlikte hedeflerimize emin adımlarla yürüyeceğiz. Bu bir bayrak yarışıdır. Bize verilen bu bayrağı en yükseğe çıkarmak için tüm gücümüzle mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Teşkilat olarak, bugünden itibaren yeni görev alacak kadromuzla birlikte gönül kırgınlığı olanların gönüllerini alacak, yeni gönülleri kazanmaya ve liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Keşan'ımıza yapılanlar o kadar değerli ki, bu da bizim gözümüzdeki Keşan'ın kıymetinin son derece büyük olduğunun kanıtıdır. Değerli dava arkadaşlarım biz iktidara geldiğimizde ilçemizin hali bugünkü halinden çok farklıydı. 30 yıl boyunca Keşan Belediyesi muhalefetteydi. Vatandaşlarımız, hizmet görmedi, samimiyet görmedi; dertlerini, mustarip oldukları sorunları dile getiremedi. Vatandaşlarımız o dönemlerde en çok ‘hükümet nerede, devlet nerede?’ diye soruyordu. Bu soruya ‘işte hükümetimiz burada, ak parti burada’ diye cevap verdik.”

“Keşan'a hayat vermek ve geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz”

Gürcan Kılınç, sözlerine şöyle devam etti: “Girdaptan çıkmanın zorluklarını, bataklığı kurutmanın ne kadar enerji gerektirdiğini halkımız biliyor. Bizler iktidara geldiğimiz andan itibaren gerek sahada gerek ilçe başkanlığımızda, gerek belediyemizde gönüllere dokunuyor, dertlere ve sevinçlere ortak oluyoruz. Olmaya da devam edeceğiz. Keşan'a hayat vermek ve geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Güzel ilçemizde hükümetin destekleriyle daha güzel bir Keşan için inandığımız yolda yürümeye devam edeceğiz. Belediyemizi aldığımız günden beri yapılan hizmetlerin hepsi ortadadır. Keşan'ımızın refah seviyesini arttırmak için gönül belediyeciliği ile halkımıza hizmet yolunda hız kesmeden elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. AK Parti'mizin bayrağı burada dalgalandıkça ve siz kıymetli büyüklerimin desteği bizlerle oldukça Keşan'ımız daha güzel olacak.”

“AK Parti’nin mayasını milletimiz yoğurmuştur”

Kılınç, sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi: AK Parti milletimizin özlemlerinden ve taleplerinden doğmuştur. AK Parti sadece milletimize yaslanan bir partidir. AK Parti’nin mayasını milletimiz yoğurmuştur. AK Parti’nin kumaşını milletimiz dokumuştur. Bütün çabalarımızın semeresi, bütün başarılarımızın bereketi ülkemize ve milletimize aittir. Göreceksiniz 2021 daha güzel olacak, 2022 daha da güzel olacak. Bizim bir hayalimiz var. Bu millete bir borcumuz var. Allah'ın izniyle peşine düşecek, hangi engelle karşılaşırsak karşılaşalım onu aşacak, ülkemizi hak ettiği yere taşıyacağız. Burada yaşadığımız şu birlik ve beraberlik tablosunu Türkiye'nin dört bir tarafına yayarak inşallah kenetleneceğiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkemizi yeni ufuklara taşımak için durmak yok yola devam.”

Genel Kurul’da daha sonra Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu söz aldı.

Helvacıoğlu: “Keşan’ı hak ettiği yere getirmek için onurlu bir mücadelenin içine girdik”

Konuşmasına, “Keşan, Edirne ve Türkiye sevdalıları, bugün yeni bir aşıyla, yeni bir besmeleyle tazeleniyoruz.” diyerek, başlayan Helvacıoğlu şunları söyledi: Bu salonda sadece bir

kongre yapmıyoruz. Bir düğün, bir şölen, bir kutlama yapıyoruz. Bayramımıza katılan herkese,

millet sevdasıyla ve vatan aşkıyla dolu olan sizlere muhabbetlerimi sunuyorum. Buradan hep birlikte

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a da gönül dolusu selam ve hürmetlerimizi sunuyoruz. Bu kongre, yıllardır adalet ve kalkınma isteyen, huzur ve barış isteyen,

güven ve istikrar isteyen Keşan’ın kongresidir. Gerek kongrelerde, gerek seçimlerde, gerek icraatlarımızda ne başarımız varsa, bu milletimizin başarısıdır. Bu başarı; yoksulların, yolda kalmışların, gariplerin, yeter artık diyenlerin, söz milletindir diyenlerin başarısıdır. Her galibiyet AK Parti kadar milletimizin de haykırışıdır. Zaferimiz, dünya üzerindeki tüm mazlumların mağdurların zaferidir. Bizim yolumuz, Sultan Alparslan’ın, Melikşah’ın, Kılıçarslan’ın yoludur. Bizim yolumuz, Osman Gazi’nin, Fatih Sultan Mehmet’in, Sultan Süleyman’ın, Yavuz Sultan Selim’in yoludur. Bizim yolumuz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Merhum Adnan Menderes’in, Merhum Turgut Özal’ın,

Merhum Necmettin Erbakan’ın yoludur. Bizim yolumuz; ülkemizi özgürlükler ve adalet

ilkeleri temelinde buluşturan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yoludur. Bizler de bu temel doğrultusunda, tüm gönüldaşlarımız ile büyük ve aziz gayretler göstererek Keşan’ı hak ettiği yere getirmek için onurlu bir mücadelenin içine girdik.”

“Kongremizin, milletin menfaatine sonuçlar doğuracağına gönülden inanıyorum”

Mustafa Helvacıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Ben öncelikle; bu mücadelede birlikte çalışma şerefine nail olduğum, Keşan’ı AK belediyecilikle tanıştıran ilçe başkanımız sayın Gürcan Kılınç ve yönetimini, güven tazelediği bir günde en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Çıktığı bu yolda,

daha nice başarılar temenni ediyor; kongremizin Keşan’ımız, ülkemiz, milletimiz ve demokrasimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle de, geçmiş dönem, tüm ilçe başkanlarıma ve yönetimlerine teşekkür ediyorum. Kongremizin, milletin menfaatine sonuçlar doğuracağına da gönülden inanıyorum.

AK Parti’nin mayasını millet atmıştır, hamurunu millet yoğurmuştur, kumaşını millet dokumuştur. AK Parti; ahdine, akdine sadık kalanların partisidir. AK Parti; milletin vicdanından, aklından ve basiretinden doğan partidir. Partimiz, siyasetten muradı, insana hizmet olanların adresidir. Partimiz; yarınların güzel Türkiye rüyasını görenlerin partisidir.”

“Cumhur ittifakı ile birlikte çok önemli mesafeler kat ettik”

Helvacıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “1,5 yıl önce gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından bugünlere kadar geldik. 1,5 yıl içerisinde vatandaşlarımızın beklentilerini hep birlikte saptayıp, projelerimizi adım adım hayata geçiriyoruz. Pantolon ayrı, ceket ayrı olmaz diyorduk. Keşan’ımızın kaybolan yıllarını geri kazanmak için takım elbise giymenin faydasını da hep birlikte gördük. Keşan’da; yollar, kaldırımlar, altyapı, şehir estetiği, sosyal ve kültürel işler, gönül belediyeciliği ve benzer birçok alanda çok önemli gelişmeler kaydedildi. Birçok özveride bulunarak, Cumhur ittifakı ile birlikte çok önemli mesafeler kat ettik. Kısacası, nereden nereye geldik.”

Mustafa Helvacıoğlu konuşmasını göreve geldikten sonra yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapmasının ardından tamamladı.

Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından AK Parti İl Başkanı Belgin İba söz aldı.

İba: “Hizmet siyasetimizin çıtasını hep daha yukarı çıkartacağız”

Konuşmasına, “Keşan İlçemizin 7. Olağan Kongresine teşrifleriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.” diyerek, başlayan İba, şunları söyledi: “Keşan’da partimizin her kademesinde görev yapmış tüm dava arkadaşlarımıza teşekkür ederim. 31 Mart seçimlerinde yüzde 49,25'lik bir teveccüh ile Cumhur ittifakı olarak, AK Parti'mizi Keşan'ımızda iktidar kıldığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Böylece Keşan halkımız, AK Parti'nin hizmet belediyeciliği ile tanışarak aydınlık günler için kapılarını araladı. Az önce Keşan Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu saymış olduğu örnek hizmetleri için teşekkür ediyorum. Keşan Belediyemiz, halkımızın günlük hayatına dokunan çalışmalar yaptığı gönül belediyeciliği ile vatandaşımızın sevgisini kazandı. Lalapaşa, Havsa, Keşan ilçelerimizdeki ve Yenikarpuzlu, Yenimuhacir, Esetçe, Subaşı beldelerimizdeki hizmet hareketi inşallah Edirne'ye örnek olacak ve Edirne'mizin AK Parti Belediyeciliği ile tanışmasına vesile olacaktır. Kendimizi ve enerjimizi yenilemenin, milletimizle daha sıkı bağlar kurmanın vesilesi olacak 7. Olağan Kongremiz ile teşkilatlarımıza büyük görevler düşüyor. Tüm kadememizle kadın kollarımız, gençlik kollarımız, mahalle başkanlarımız ile birlikte halkımızla iletişimimizi kuvvetlendireceğiz. Bizler için siyasetin manası vatandaşlarımızın gönlünü kazanmak, bölgemize hizmet etmektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi AK Parti, kendini bu ülkeye, bu millete adayan büyük bir kadronun eseridir. inşallah bizler de 7. Olağan Kongrelerimiz ile hizmet siyasetimizin çıtasını hep daha yukarı çıkartacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde Türkiye'nin geleceğini kucaklayarak, milletimize daha büyük hizmetler sunacağız.

Milletimize, hizmet davasını ileriye taşımak için Gürcan Kılınç başkanımız ve yeni yönetimi ile yolumuza daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz. Bu duygularla inandığımız yolda yürüdüğümüz 7. Olağan Kongremizin Keşan'ımıza, Edirne'mize hayırlar getirmesini temenni ediyor.”

Kongrede son olarak, AK Parti MKYK Üyesi ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal söz aldı.

Aksal: “Bizim en büyük derdimiz istihdam”

Konuşmasına, Keşan kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diyerek, devam Aksal, şunları söyledi: “Bugün hüzünlü bir gün yaşıyoruz, çok kıymetli yol arkadaşımız MKYK üyemiz, İstanbul Milletvekilimiz Markar Esayan’ı kaybettik. Rabbim inşallah rahmetiyle muamele etsin, ailesine baş sağlığı diliyorum. İkinci bir üzüntümüz ise Azerbaycan, Ermenistan sivillere saldırmaya devam ediyor. 30 yıldır Karabağ işgal altındaydı ve bu sürede Ermenistan saldırılarına hiç son vermedi. Hocalı katliamını unutmadık, o katliamda ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Karabağ artık Azerbaycan’ındır diyoruz. Türkiye her zaman Azerbaycan’ın yanında oldu, olmaya da devam edecek. Bugün Keşan kongresini gerçekleştiriyoruz, inanarak çıktığımız bu yolda, teşkilatlarımız ile birlikte bir sürece girdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, bizde esas olan davadır, yoksa makam ve mevkiler hepsi gelip geçicidir. Bugün bu makamlarda bizler varız, yarın yenileri olacak. Bugün burada teşkilatta yer alan tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Yeniden görev alacak ilçe başkanımız ve yönetimine de tebrik ediyorum. Keşan’da 1,5 yılda çok güzel işler yaptık. Dünyada yaşanan pandemi nedeniyle kongrelerimizi bu yıl maalesef daha dar kapsamlı gerçekleştiriyoruz.  19 yıllık AK Parti döneminde ve 18 yıllık AK Parti iktidarında ülkede çok büyük işlere imzalar attık. Türkiye’de nereden nereye dediğimiz birçok güzel hizmetler gerçekleştirdik. Milletvekili adayı olduğumda Edirne için iki büyük amacım vardı. Bunlardan biri hızlı tren projesiydi. Hızlı tren projesi Edirne için cumhuriyet tarihinin en büyük projesi. İkinci proje Keşan Gıda İhtisas OSB. Bizim en büyük derdimiz istihdam. Bölgemizde iş yaratmamız lazım dedik ve Keşan İhtisas OSB için çalışmalara başladık. Tabi çalışmalar benim dönemimden önce başlamıştı, emeği geçen herkesten Allah razı olsun. İnşallah en yakın zamanda OSB’mizin temelini atacağız. İnanırsak başarırız. İnanmak başarmanın yarısıdır. AK Parti olarak her zaman söyledik, hizmet yerel de başlar. Yerelden hizmetlere başladık. Keşan’a 172 dekar millet bahçesi yapacağız. Bu salgın döneminde açık ve temiz havanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz daha iyi idrak ettik. Bunun ötesinde de birçok hizmetlere imza atıyoruz. 5 yıl sonra devraldığımızdan bu yana çok farkı Keşan olacak. Keşan’ı çöpten, çamurdan ve çukurdan kurtaracağız dedik. Onların güvenini boşa çıkarmamak için tüm teşkilatımız ile il ve ilçe başkanlarımız, belediye başkanlarımız ile gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz.”

Fatma Aksal’ın konuşmasının ardından faaliyet ve mali bilanço raporları okundu.

Genel kurulda, daha sonra yeni yönetim kurulu üyeleri sahneye çıkarak, toplu şekilde fotoğraf verdi.

Konuşmaların ardından oy kullanma işlemine geçildi.

AK Parti İlçe Başkanlığı seçimlerine, Gürcan Kılınç’ın başkanlığındaki tek listeyle gidildi. Seçimlerde delegenin oyunu alan Gürcan Kılınç, AK Parti’nin yeniden ilçe başkanı seçilerek, güven tazeledi. Oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından kongre sona erdi.

AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı’nın yeni yönetim kurulu ve il delegeleri şu isimlerden oluştu:

İlçe Başkanı: Gürcan Kılınç.

Yönetim Kurulu üyeleri: Adnan Vural, Emre Bölük, Erol Şimşek, Seçim Uyar, Necmettin Tezmen, Serap Saraç, Nur Hamdiye Kalıntaş, Mehtap Perçin, Sevim Uslu, Emre Er, Orçun Dalkılıç, Metin Yürekli, Serkan Balcıoğulları, Göksel Aktaş, Serkan Gevrek, Tamer Altın,      R. Harun Palabıyıkoğlu, Gözde Yücel, Levent Uçar.

İl Delegeleri: Şaban  Çevik, Murat   Gül, Salim  Değişçi, Hikmet Taşçı,  Nuran Uslu, Celil Gümülcineli, Mustafa    Türker, Şükrü Çalışkan, Özkan Barlak, İbrahim Dinç, Emrullah Meriç, Serkan Gevrek, Asilcan İrcan, Fatih Erden, Hafize Can, Beril Üğdül, Sibel Göndemir, Kaan Karlıdağ, Osman Kılıç, Harun Özkaya, Erol Şimşek, Mustafa Mercan, Mustafa Can, Soley Mercan, Serkan Balcıoğulları, Gökay Ener, Mehmet Orman, Samim Mercan, Şaban Burgu, Nur Hamdiye Kalıntaş, Necati Turşucu, Ayşe Küçükgül, Ergün Söyleyici, Turgay Deniz, Birol Ocak, Süleyman Ocak, Abdullah Kemik, Ahmet Özdemir, Mustafa Özdemir, Ümit Torlaklı, Salih Arslan, Tolga Saltık, Hüseyin Boyalık, Hakan Çevikel, Muzaffer Güven, Mert Metin, Yusuf Uzdilli, Mustafa Altay, Hasan Sevin, Serdar Cirit, Saim Öztürk, Hakan Çapın, Seçim Uyar, Emre Bölük, Mehmet Çabuk, Bülent Sepil, Selim Köseler, Şafak Uslu, Firdevs Karabulut, Ramazan Aktaryıldız, Celalattin Durmaz, Aytaç Cinci, Recep Atik, Harun Öküzcü, Mehmet Göksu, Çağlar Ayaşlı, Ali Fahari Tunç, Kadir Uzun, Ercan Yirik, Mesut Pişkin, Yılmaz Altın, Mesut Özkan, Hasan Demirbozan, Hayati Ökten, Sinan Ökten, Kadir Gözeri, Emin Özcan, Hakkı Yyilber, Fahrettin Savcu, Gül Demirhan, Müslim Çekiç, Metin Yürekli, Tamer Kalay, Sebahattin Oksak, Zafer Demirdöven, Nizamettin Baldız, Necdet Çakmak, Fatma Aksal, Ramazan Harun Palabıyıkoğlu, Serap Saraç, Sema Sevinç Kılıç, Gürcan Kılınç, İsmail Keleş, Fehmi Aksal, Yasemin Kirazoğlu, Mustafa Helvacıoğlu, Esra Aksal, Nehir Gergin, Nuriye Altın, Halil Bayazıt, Etem Toptani, İlyas Tüfekçi, Yakup Balcı, Tarık Uysal, Savaş Pekdemir, Mehtap Perçin, Adnan Vural, Buket Pelvan, Levent Uçar, Mehmet Selim Aras, Devran Kahveci, Ebru Solmaz, Sabri Limanova, Fedai Kıyak, Hakan Kenar, Dilek Çakır, Mustafa Ardaç, Semra Çelik, Süleyman Poturlu, Aptullah Ardıç, Halden Çekiç, Ali Balaban, Süleyman Yavuz, Harun Reşit Bölük.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

Darcan, çeltikte piyasa koşulları hakkında açıklama yaptı

TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, hasadı tamamlanmak üzere olan çeltiğin piyasadaki fiyatlarının şuan için iyi olduğunu söyledi.

Darcan, Türkiye'nin çeltik ihtiyacının önemli bir bölümünün üretildiği bölgede hasat sezonunun şuana kadar sorunsuz ilerlediğini belirtti. Güzel giden bir sezonun ardından hasadın tamamlanmak üzere olduğu bilgisini veren Hüseyin Darcan, luna cinsi çeltikte, bazı bölgelerde, havaların soğuk olması nedeniyle bir verim düşüklüğü yaşandığını dile getirdi. Çeltik ürününün ilk ekildiği dönemde, havaların soğuk olması nedeniyle boylanmadığını ifade eden Darcan, "O dönemde bu konuda bir sıkıntı yaşanmıştı. Yaşadığımız bu sorunun, verimlere de yansıdığını gördük." dedi.

"TMO’nun verdiği fiyatlara göre piyasa fiyatları iyi"

Çeltikte piyasada oluşan fiyatın şuana kadar iyi olduğunu söyleyebileceklerini dile getiren Hüseyin Darcan, şunları söyledi; "Şu anda çeltikte fiyatlarımız iyi durumda. TMO’nun (Toprak Mahsulleri Ofisi) verdiği fiyatlara göre piyasa fiyatları iyi. Bölgemizde çeltik ekimleri stabil gidiyor. Keşan bölgesinde çeltik ekilişlerinde biraz artış var. İpsala bölgesinde bilindiği gibi çok fazla alanda açılma yok. Kuraklıktan dolayı İpsala bölgesinde çeltik ekilişinde birtakım azalışların yaşandığını söyleyebiliriz. Bu anlamda çok fazla olmasa da Sultanköy ve Karasaz alanlarında biraz daralmaya gidildi." diye konuştu.

Haber: İlker GÜREL

 

Demirkan, öğrenci taşımaya başlayan servis şoförlerini uyardı

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı’nın kademeli de olsa yüz yüze başlamasıyla, öğrenci servislerinin de coronavirüs tedbirleri kapsamında trafiğe çıktığını belirterek, servis sürücülerine trafik kurallarına ve coronavirüs tedbirlerine uymaları konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Demirkan, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı’nın kademeli de olsa kısa bir süre önce başlamasıyla birlikte öğrenci servislerinin de trafiğe çıktığını söyledi.

 Türkiye’nin çeşitli yerlerinde öğrencileri taşıyan bu servislerin Keşan'da Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tarafından denetlenmeye başlandığını kaydeden Mahmut Demirkan, servis sürücülerinin trafik kurallarına ve coronavirüs tedbirlerine harfiyen uymaları konusunda uyarılarda bulunarak, “Servis şoförlerimiz, trafik kurallarının yanı sıra, özellikle coronavirüs tedbirlerine harfiyen uymaları çok önemli. Keşan'daki servislerde, maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine uyum sağlandığı görülüyor. Bu anlamda tüm sürücülerimize teşekkür ederiz. Bunun yanında, okul servislerinde ‘Okul taşıtı’ yazısı ve ‘Dur’ kırmızı ışık lambası olmalı. Servis aracının camları sabit olmalı ve renkli cam ve camların üzerine renkli film tabakası yapıştırılmamalı. Kapılar şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik olmalı.” dedi.

“Fren mesafesi önemli”

Servis şoförlerinin, hız limitlerine uygun, güvenli fren yapabilmek için gerekli mesafeyi korumaları gerektiğine değinen Demirkan, “Servis şoförleri, araç kullanırken cep telefonları ile konuşmamalı. Hatalı solama yapmaktan kaçınmalı ve öğrencinin mutlaka velisine teslim edildiğinden emin olunması gerekiyor. Araçlarda sağlık çantası, yangın söndürme tüpü ve trafik setinin de bulunması önemli konulardan bir tanesidir. Servis şoförlerimizin, öğrenci taşımada gösterdiği duyarlılık için şimdiden teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Haber: İlker GÜREL

Çakırlar, süt desteklerinde "Geç kalındı" yorumunu yaptı

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin süt desteklerinin gelecek hafta yatırılacağı yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Çakırlar, hayvan üreticilerinin, yem fiyatlarının altında ezildiğini vurgulayarak, , Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin süt desteklerinin gelecek hafta yatırılacağı yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Pakdemirli'nin, 2020 yılı 2. dönem süt desteklerinin gelecek hafta yetiştiricilerin hesaplarına yatırılacağı açıklamasını yaptığını hatırlatan Orhan Çakırlar, "Süt üreticimiz bu ödemeleri uzun zamandır bekliyordu. Bu açıklama geç bile kaldı. Süt fiyatları uzun zamandır sabit. Yem fiyatları da gün geçtikçe artıyor. Muazzam bir enflasyon var. Yem fiyatlarının süt ve hayvan üreticisi üzerinde ciddi bir baskısı var. Süt üreticisinin yemine, fiyat farkı %50’lere varmışken tutup da süte %15 zam yaparsanız bu afakî olur." dedi.

"İnsanlarımız büyük sıkıntı çekiyor"

Hayvan yetiştiricilerinin ve çiftçilerin borçlu olduğunu ve bu borçları ödeyemez duruma geldiğini kaydeden Çakırlar, "Sadece besi hayvancılığı yapanlar değil, çiftçi de zor durumda. Girdi maliyetleri gün geçtikçe artıyor. Bunlar kontrol edilebilir, bu çok zor değil. Bunlar dünyanın 17. ekonomisiyiz diye savunuyorlar ama üretici olan çiftçiyi gözetmeliler, hayvan üreticisini gözetmeliler. Ne kadar köy gezdiysem, köyde hayvan bakanların birçoğu Afganistanlı. Bu insanlar üretimden neden kaçıyor, sosyolojik yapıyı incelemek lazım. Durum iyi gitmiyor, insanlar feryat ediyor. İnsanlarımız büyük sıkıntı çekiyor." diye konuştu.

Haber: İlker GÜREL

 

 

“Asgari ücrete zam yapılırken, gerçek enflasyon rakamları göz önüne alınmalı”

Emek Partisi Keşan İlçe Başkanı Erdal Aydemir yaptığı açıklamada; 2021 yılı asgari ücret görüşmelerinin yakın zaman içerisinde başlayacağını belirterek, yapılacak zammın insanca yaşam şartlarına uygun şekilde belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

“Türkiye’de çalışanların yaklaşık yüzde 50'si asgari ücretle yaşamını sürdürmeye çalışıyor”

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2021 yılında asgari ücretin belirlenmesi için toplanacağını belirten Aydemir, Türkiye'de çalışanların yaklaşık yüzde 50'si asgari ücretle yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Başka bir deyişle ülkemizde çalışanların neredeyse yarıya yakını açlık sınırının altında bir yaşama mahkum ediliyor. Yetmiyor, elektrikten doğal gaza, tüm temel tüketim ürünlerine ve hizmetlere ardı ardına zamlar geliyor ve emekçiler için yaşam koşulları gün geçtikçe daha da ağırlaşıyor. Bundan ötürü de, milyonlarca işçi ve ailenin gözü kulağı yakın zamanda yapılacak bu görüşmelerdedir. Çalışanlar, görüşmelerde kendi lehine bir sonuç çıkmasını bekliyor.” dedi.

“Asgari ücret vergi kapsamından çıkarılmalı”

Erdal Aydemir sözlerine şöyle devam etti: “Asgari ücret, 2 bin 324,70 TL iken; açlık sınırı 2 bin 438,24 TL seviyesinde olduğunu görüyoruz. Hatta, pandemi sürecinde, bir çok insan işinden oldu ve asgari ücretin altında maaşlarla yaşamaya çalıştı. Kısacası, asgari ücretli açlık sınırının altında bir maaş olarak 1 ay boyunca yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Elbette ki, buna yaşam denirse! Biz, insanca yaşanacak asgari ücret ve asgari ücretin vergi kapsamından çıkarılmasını talep ediyoruz. Türkiye’de 2021 ekonomik koşullar açısından işçi ve emekçi sınıflar için zorlu bir yıl olacağı bugünden kendisini gösteriyor.”

“Asgari ücrete zam yapılırken, gerçek enflasyon rakamları göz önüne alınmalı”

Aydemir, sözlerini şöyle tamamladı: “TÜİK tarafından enflasyon oranı yüzde 11.75 olarak açıklandı ancak, bunlar gerçeği yansıtmamaktadır. Pazardaki enflasyon yüzde 40’ın üzerindedir. Yetkililer, asgari ücreti belirlerken sanal rakamları değil, gerçek rakamları göz önüne alarak, zam oranlarını açıklaması gerekiyor. Asgari ücretlilerin insanca bir yaşam sürdürebilmeleri için ona göre bir zam oranı açıklanmalı.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar