Son Dakika
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü büfe ve çay ocağı kiralama ihalesi yapacakBigadiç'de çekici açık artırma ile satışa çıkacakTekirdağ Dr.İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi'ne basılı evrak alımı yapılacakAK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal'dan çiftçilere "Yapılandırma" müjdesi...Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, zeytin fidanı dikimiyle ilgili açıklama yaptı: "Burada yaratılan tahribata karşı çıkılmasın, tepki gösterilmesin diye sanki sus payı veriliyor"Keşan Belediyesi’nin Ramazan Ayı Destek Kampanyası başladı3 FETÖ şüphelisi daha Keşan'da yakalandıPazaryerinde sıkı denetim...İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir: "AKP İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi, isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi"Özkan Günenç'in amcası coronavirüse yenik düştü
Yerel yöneticiler genç girişimcilere ticarete yönelik öğütler verdi

Yerel yöneticiler genç girişimcilere ticarete yönelik öğütler verdi

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Genç Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen, Genç Girişimciler 2020 Yılı Genişletilmiş İstişare Toplantısı, 26 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilirken, toplantıya katılan yerel yöneticiler, genç girişimcilere ticaretin geliştirilmesine yönelik bazı öğütler verdi.

Saat 20.00 sıralarında, Şapçı Ağadayı Otel'de başlayan toplantıya; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atakişi, Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB (Ticaret Borsası) Meclis Başkanı Kemalettin Uslu, Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala TB (Ticaret Borsası) Meclis Başkanı Necati Görür, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ile genç girişimciler katıldı.

Şen: "Bizden sonra görev alacak arkadaşlara rol model olarak tamamlamayı hedefliyoruz"

Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Serkan Şen'in açış konuşmasını yapmasıyla başlatan toplantıda, 2019 Mart ayında 18-40 yaş arasındaki 31 Keşan TSO ve 14 Keşan TB üyesi tarafından Keşan oda ve borsa ortak olarak yapılan seçimler sonrasında Keşan Genç Girişimciler Kurulu'nun belirlendiğini söyleyen Şen, kurul olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Oda ve borsalardaki genç girişimcilerden oluşturulan kurula destek veren herkese teşekkür eden ve işbirliği içerisindeki çalışmaların devam edeceğini söyleyen Serkan Şen, kurulda yer alan isimleri de şöyle tanıttı; "Kurul; Ceyhun Atalay, Zeynel İnceoğlu, Emre Bölük, Gökhan Aktaş, Berkay Uslu, Ferdi Narlı, Nehir Gergin ve Serkan Şen olarak belirlenmiştir. Bu kişiler arasında Berkay Uslu, Ferdi Narlı, Nehir Gergin ve Serkan Şen'den oluşuyor. 2020 yılında Keşan Genç Girişimciler olarak üyelerimize hizmet ederek, ekonomik kalkınma ile bölgemizde katma değer yaratacak projeler üreteceğiz. 2021 yılını ise bir önceki yıl içerisinde gerçekleştireceğimiz faaliyetleri ve projelerin devamlılığını sağlayacağız. Son olarak 2022 yılında ise görev süremiz sürecinde gerçekleştireceğimiz faaliyetler ve çalışmalarımızı örnek model olarak belirleyerek, bizden sonra görev alacak arkadaşlara rol model olarak tamamlamayı hedefliyoruz." dedi.

"Keşan Genç Girişimciler olarak 2019 yılında, birçok farklı faaliyetler gerçekleştirdik"

Sözlerinin devamında, 2019 yılı faaliyetleri hakkında bilgi veren Şen, "Görev süremizin ilk yılında, Keşan Genç Girişimciler olarak 2019 yılında, birçok farklı faaliyetler gerçekleştirdik. İlk olarak sayın valimiz, sayın kaymakamımız, kamu kurumları ve kuruluşları müdürlerimiz, değerli oda ve borsa başkanlarımıza protokol ziyaretlerimizi gerçekleştirdik ve maddi ve manevi her konuda desteklerini aldık. Düzenli olarak yaptığımız, Keşan Genç Girişimciler Komite, Meclis ve İl Kurulu toplantılarımız ile katılımcı, paylaşımcı, kurumsal ve profesyonel yönetim anlayışımızla ortak akıl toplantılarımızı gerçekleştirerek, 2019-2022 stratejilerimiz belirledik. Keşan Oda ve Borsa olarak, bölgemizdeki üniversite öğrencilerimizden daha fazla nitelikli eleman desteği almak, inovatif iş fikirlerini değerlendirmek ve yaratıcı, verimli ve kapasite arttırıcı işletme çözümlerini daha hızlı ve kolay değerlendirmek için Keşan Öğrenci Meclisimizi kuruyoruz. Genç Girişimciler olarak sadece ticari ve ekonomik değil, sosyal sorumluluk projelerinde de yer alarak bölgemize ve toplumumuza karşı üstümüze düşen görevleri yerine getirdik ve getirmeye her zaman devam edeceğiz." diye konuştu.

Aslantatar: "Ben hiçbir zaman düz memur olmak istemedim"

Toplantının devamında, yerel yöneticilere söz verildi. Bu bölümde söz alan Özder, genç girişimcilere her zaman destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirterek, sözü Aslantatar'a verdi. Türkiye'nin daha ileriye taşınması için genç girişimcilere ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Enes Aslantatar, "Bu tür toplantılarda her zaman devlet memurluğu zihniyetinden kurtulmamız gerektiğini söylüyorum. Ben hiçbir zaman düz memur olmak istemedim. Ticaretten gelen bir ailenin çocuğu olsaydım tüccar olurdum. Peygamber Efendimiz demiş ki, 'Karın 10'da 9'u ticarettedir'. Elazığ depremi sonrası çok kısa sürede 10 ton pirinç toplayarak, deprem bölgesine gönderdik. Bu pirinçleri kimden topladık? Tüccarlardan. Bu genç insanların buradaki heyecanı bizleri de heyecanlandırıyor. Biz de ilçemizin ticaret hacminin genişlemesi için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz." ifadelerine yer verdi.

Helvacıoğlu: "Eskiden gençler memur olmadıkları zaman evde kalırlardı"

Daha sonra söz alan Helvacıoğlu, "Girişimcilik artık alın teri yerine, akıl terine bıraktı. Bunu Keşan, İpsala, Enez yani Hamzadere bölgesinde farklı bir şekilde gördüğümü söylemek istiyorum. Girişimcilik her zaman azimli bir yapıya sahiptir. Eskiden gençler memur olmadıkları zaman evde kalırlardı. Şimdi girişimci olmayınca evde kalıyorlar. Şehirleri yarıştıran, ekonomiyi büyüten her şeyin temelinde girişimcilik var. Girişimciliğin gelecekteki önemi her geçen gün artacak. Dünyada şu anda ciddi boyutta sıkıntı var. Yeni nesil bir ticaret anlayışı geliyor. Herkesin b ve c planı da olmalı. Altın yumurtlayan bir bölgeyiz. Bölgemizin artıları ve zenginlikleri çok kıymetli. Şehrimizi yarıştıracak ortak akıl kültürünü geliştirmemiz lazım." dedi.

Ünsal: "Lobimizi oluşturmamız lazım"

Toplantıda konuşan Ünsal ise şunları söyledi; "Ortaklık sistemini yaratmak gerekiyor. Fakat en önemlisi kurumsallaşmaya çalışın. Bu iş babadan oğla, oğuldan toruna geçerken bir yerde kopukluk oluyor. Şu an parlamentoda çok sağlam bir grubumuz var. Parti önemli değil. Biz bu dönem geçtiğinde 'Trakya'ya ne yaptınız?' diye soracağız. Lobimizi oluşturmamız lazım. İnşallah daha güzel günler bizi bekliyor."

Atakişi: "Dil bilmek çok önemlidir"

Ünsal’ın ardından konuşan Atakişi de, "Üretimin üç dört tane ayağı var ve emek en önemli ayağı. Sermaye doğal kaynaklar ve bunları bir araya getirecek olan girişimciler. Sanayi devrimi neden Çin’de değil de İngiltere’de oldu diye sorarsak, cevap olarak, Çin’de her şey vardı fakat Çin’in girişimcisi yoktu. Çinli gençler memur olma hayalleri kurarken, İngiltere’de girişimciler vardı. Dünya’yı değişen bir teknolojiye çevrildi girişimcilik. Girişimciliğin en temel kuralı özgür olmaktır. Böyle genç girişimciler ile birlikte olduğum için çok mutluyum. Üniversite olarak, ne gerekiyorsa yanınızda olduğumuzu belirtmek isterim. Hatırlatmakta fayda görüyorum ki, dil bilmek çok önemlidir. Bu konunun üzerinde durunuz." diye konuştu.

Özkaya ve Şapçı genç girişimcilerin ticaretteki önemine dikkat çekti

Toplantının devamında konuşan Özkaya, "Genç girişimcilere bakınca pırıl pırıl gençler görüyorum. Bugünün genç girişimcilerini yarının oda yöneticileri olarak görüyorum. Makamlarımızı seve seve sizlere emanet edeceğimizi biliyorum. Bölgemizin girişimlere ihtiyacı var. Yarın öbür gün kurulacak OSB’de de çok büyük katkılarınızın olacağını biliyorum ve bunu gönülden istiyorum." derken, Şapçı da şunları söyledi; "Genç Girişimcilere faaliyetleri için ve bizi burada ağırladıkları için teşekkür ediyorum. Tüm oda borsalar ve yerel yönetimler olarak bir aradayız ve bu sizin gücünüzü gösteriyor. Genç girişimciler olarak sizleri tebrik ediyorum ve kendim de bir genç girişimciyim. Bölgemizdeki gelişimde girişimin önemini vurgulayacağınız bir dönemdesiniz. Öyle bir bölgedeyiz ki fırsatlar bölgesi sayılırız ve bunun değerini bilip daha fazla katma değer üretmeliyiz. Çalışmalarımızı hızlandırmalıyız ve birlik beraberlik içinde davranmalıyız."

Kaymaz: "Alanlarınızda bilgili olun ki güçlü olasınız"

Kemalettin Uslu'nun, tüm genç girişimcilere, birlikteliğin önemli olduğunu aktarmasından sonra konuşan Kaymaz, girişimciliğin bir cesaret işi olduğunu belirterek, "Sizin yerlerinizde eskiden bizler vardık. Sizler bizim yarınlarımızsınız. Sizleri geleceğe hazırlamak hepimizin görevidir. Borsamızın sorumluluğunda bulunan alanlarda yanınızda olacağınıza söz veriyoruz. Bu coğrafya hepimizin ve birlik beraberliğimizin sürmesi için elimizden geleni yapacağız. Yenilikçi olun, dijital olun ve çağın gerisinde kalmayın. Kadın ve genç girişimcilik eğitimlerine katılın, dil öğrenin. Üretim insansıza geçiyor ve biz bununla da mücadele etmeliyiz. Bilgi güçtür. Alanlarınızda bilgili olun ki güçlü olasınız." şeklinde konuştu.

Girgin: "Türkiye’de üç kurumun birlikte hareketine şahitlik yapıyorsunuz"

Toplantının sonlarına doğru konuşan Görür, genç girişimcilere üretim tavsiyesinde bulunarak, "Sermayeleri birleştirip güçlü hale getirmenizi öneriyorum. Gıda OSB’de birlikte olun. Bir araya gelerek sermayeleri birleştirerek katma değer sağlayacak projeler üretin. Bölgemiz buna çok müsait. Az olsun benim olsun demek yerine birleşip güç birliğini tavsiye ediyorum." dedi ve sözü İbrahim Girgin'e verdi. Toplantıda son olarak konuşan Girgin de şunları kaydetti; "Türkiye’de üç kurumun birlikte hareketine şahitlik yapıyorsunuz. Her yerde kavga var, bizim kurumlarımız ise barış içinde ve birlikte hareket ediyor. Bölgede toplanıp iş konuşabiliyoruz, nasıl kalkınabileceğimizi istişare edebiliyoruz. Bu bir avantajdır. Üniversitemizin de aramızda olması bizim için büyük bir şans. Dünya üç şeyi konuşuyor. Su gıda ve enerji. Dünyanın en güzel yerinde yaşıyoruz. Olanaklarımız çok iyi ve coğrafyamız da çok iyi. İşimize sevgiyi katarak, sahiplenmeliyiz. Planlama yoksa başarı yoktur. Hedef yoksa başarı yoktur. Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgarın faydası olmaz. Hedefiniz olsun. Ve emin adımlarla yürüyün. Olmayınca küsmeyin. Hep deneyin. İşinizi sevin ve işiniz kolaylaşsın. Bilgiye ulaşın ve işinizi geliştirin. Yanınızdayız ve destekçiniziz." Toplantı, bu konuşmalardan sonra karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasıyla sona erdi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü büfe ve çay ocağı kiralama ihalesi yapacak

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; İzmir İl Sağlık Müdürlüğü büfe ve çay ocağı kiralama ihalesi yapacak.

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İkçü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi kantin, büfe ve çay ocağı yerinin kiraya verilmesi işi için ihale yapacak. Açık teklif usulü, 3 yıl süreyle kiralanması için yapılacak ihale, 21 Nisan 20211 tarihinde, saat 10.30'da yapılacak.

İlan adresi ise, şöyle: https://www.ilan.gov.tr/ilan/774291/emlak/is-yeri-ve-ticari-isletme/kantin-bufe-ve-cay-ocagi-yerleri-3-yilligina-kiraya-verilecektir

Haber MERKEZİ

Bigadiç'de çekici açık artırma ile satışa çıkacak

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; satılmasına karar verilen Bigadiç'teki bir çekici, açık arttırma ile satışa çıkacak.

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Bigadiç'te 2003 model, beyaz renkte bir çekici açık artırma ile satışa çıkacak. 1. satış günü 4 Mayıs 2021 tarihinde saat 11.30'da başlayacak. Satış olmaması durumunda, 2. satış ise 24 Mayıs 2021 tarihinde, saat 11.30'da gerçekleştirilecek. Satış, Sevinç Otopark ,Abacı Mah. Gelin Sok. No: 4/2  Bigadiç'te yapılacak.

İlan adresi ise, şöyle:https://www.ilan.gov.tr/ilan/773299/vasita/ticari-arac-ve-ticari-hat-plaka/2003-model-man-marka-cekici-icradan-satiliktir

Haber MERKEZİ

Tekirdağ Dr.İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi'ne basılı evrak alımı yapılacak

Tekirdağ Dr.İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi tarafından, basılı evrak alımı için ihale yapılacak.

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Tekirdağ Dr.İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi tarafından, 46 kalem basılı evrak alımı mal alımı

için ihale yapılacak. 3 Mayıs 2021 tarihinde, saat 10.30'daki ihale, Tekirdağ Dr.İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi İdari Kat Başhekimlik Toplantı Salonu'nda yapılacak.

İlan adresi ise, şöyle:https://www.ilan.gov.tr/ilan/773028/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/basili-evrak-satin-alinacaktir.

Haber MERKEZİ

AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal'dan çiftçilere "Yapılandırma" müjdesi...

TBMM KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı'nda yaptığı basın toplantısında, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildiğini bildirerek, bu kapsamda çiftçilerin borçlarını yapılandırma fırsatı getirildiğini söyledi.

Saat 15.00 sıralarında, AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı binasında başlayan basın toplantısına; Fatma Aksal'ın yanı sıra, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın, Edirne İl Genel Meclisi'nin AK Partili Üyeleri Halil Bayazıt ile İsmail Keleş ve partililer katıldı. Sözlerine, İzmir 2. Anajet üssünde düşen eğitim uçağında bulunan ve sağ olarak kurtulan 2 pilota geçmiş olsun dileklerini ileterek başlayan Aksal, İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan' yönelik olarak kullandığı "Diktatör" sözlerine tepki göstererek, "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na 'diktatör' demek Draghi'nin haddi değildir. Eğer Draghi diktatör görmek istiyorsa kendi tarihine baksın.  Çok şükür bizim tarihimizde diktatörlük yoktur, bizde iktidarlar seçimle gelir seçimle giderler." dedi.

"Kanunun geçmesini beklemeden çiftçilerimizin Tarım Kredi borçlarına karşın olan bütün haciz işlemelerini durduruyoruz"

Açıklamasının devamında, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba'nın açıkladığı güncellenen çeltik fiyatlarının hayırlı olmasını dileyen Fatma Aksal, çiftçilere "Yapılandırma" müjdesiyle ilgili olarak şunları söyledi; "Tarım Kredi Kooperatiflerine olan çiftçi borçlarını yapılandırılması ile ilgili talepler vardı. Bir çalışma yapıldı ve Perşembe sabahı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Kabul edilen kanun teklifinin içerisinde çiftçilerimizin Tarım Kredi borçlarına bir yapılandırma geliyor. Önümüzdeki hafta kanun teklifinin genel kurula gelmesini bekliyoruz ve kanunlaştığında çiftçilerimiz yararlanacak. Hatta kanunun geçmesini beklemeden çiftçilerimizin Tarım Kredi borçlarına karşın olan bütün haciz işlemelerini durduruyoruz. 31 Aralık 2020 tarihine kadar çiftçilerimizin ödeyemediği ve takibe düşmüş borçlarına yapılandırma imkanı getiriyoruz." diye konuştu.

"Çiftçilerimiz kanun çıktıktan sonra 3 ay içerisinde Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuruda bulunacaklar ve borçlarının yapılanmasını isteyecekler"

Yapılandırma ile ilgili bilgilendirmede bulunan Aksal, "Çiftçilerimiz kanun çıktıktan sonra 3 ay içerisinde Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuruda bulunacaklar ve borçlarının yapılanmasını isteyecekler. Borçları isterlerse peşin ödeyebilirler ama taksitlendirenler ilk taksiti ürünlerini sattıkları Ekim ayında yüzde 30 olarak ödeyebilecekler. Geri kalan borçlarını da her yıl Ekim ayında olmak üzere 3 taksitte ödeyecekler. Yapılandırma faizi yüzde 18 olacak. Yüzde 18 faiz oranının yüzde 6’sı da hazine tarafından karşılanacak. Üreticilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını yüzde 12 faiz oranı ile yapılandırmış olacaklar. Türkiye’de banka faizlerinin yüzde 20’nin üzerinde olduğu düşünülürse yüzde 12 faiz oranı gayet makuldür. Bütün üreticilerimize, çiftçilerimize seslenmek istiyorum; bu imkandan yararlansınlar, başvurularını yapsınlar. Çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

"Ramazan'ı fırsata çevirip pandemiyi kontrol altına alalım"

Açıklamasının son bölümünde, Ramazan Ayı'nda coronavirüs tedbirleri kapsamında kapanma olabileceği yönündeki söylentiler hakkında sorulan soruyu yanıtlayan Fatma Aksal, şunları söyledi; "Vaka oranları mutasyona uğrayan virüsün etkisiyle arzu edilen düzeyde değil. İngiltere, salgının yayılması sonrasında istemsiz olarak sürü bağışıklığına geçti. Edirne'de de çok yüksek ve Edirne geçiş güzergahı nedeniyle çok kolay bir il değil. Pandeminin başında güzel mücadele ettik; ancak sonrasında Avrupa'dan gelen mutasyonlar sebebiyle vaka sayıları arttı. Yine de ölüm oranları yüksek değil. Bunun en önemli nedeni aşı olurken, bir diğer sebebi de virüsün mutasyona uğraması. 60 yaş ve üzerine vatandaşların büyük bir kısmını aşılamış bulunuyoruz; ama tüm nüfus aşılanana kadar 'maske, mesafe ve temizlik' elimizde olan en büyük silah. Bir süre daha fedakarlık yapmamız gerekiyor. Ramazan Ayı sakin geçiyor. Lokanta ve kahvehanelerimizi kapatıp bayramla birlikte normal bir hayata dönmeyi düşünüyoruz. Ramazan'ı fırsata çevirip pandemiyi kontrol altına alalım."

Haber / FOTO: İlker GÜREL

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, zeytin fidanı dikimiyle ilgili açıklama yaptı: "Burada yaratılan tahribata karşı çıkılmasın, tepki gösterilmesin diye sanki sus payı veriliyor"

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Sazlıdere Köyü Sahili’nde yapılan FSRU Doğalgaz Limanı ve Kara Boru Hattı projesinde kesilen ağaçların yerine, geçtiğimiz gün Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz ve BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Abdulvahit Fidan'ın da katılımıyla başlatılan 100 bin zeytin fidanı dikimiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Karagöz, FSRU Doğalgaz Limanı ve Kara Boru Hattı projesinde kesilen ağaçların yerine zeytin fidanı dikilmesine karşı olmadıklarının altını çizerek, bu uygulamanın Keşan'ın tüm köylerine  yayılması önerisinde bulundu. Zeytin fidanı dikiminin, projeye gelen tepkileri azaltmak amacıyla yapıldığını kaydeden Hasan Karagöz, "Kesinlikle güzel bir şey ve karşı değiliz. Ancak gönül isterdi ki Saros Körfezi'ne ve Keşan’ın tüm köylerini kapsayacak şekilde böyle bir çabanın içerisine girilseydi. Burada yaratılan tahribata karşı çıkılmasın, tepki gösterilmesin diye sanki sus payı veriliyor, rüşvet dağıtılıyormuş gibi bir görüntü veriyor. BOTAŞ yetkililerine şunu soruyoruz; 350-400 metre boyunda, 100 bin tonluk LNG gemileri Saros Körfezi’nin sığ sularına girdiğinde Saros Körfezi’ne verilecek tahribatı nasıl gidereceksiniz? Burası akvaryum konumunda olan bir yer. Sualtı çayırlarını taşıdık diyorlar. Nereye taşıdıkları belirsiz. Taşıdıkları yerde tuttu mu tutmadı mı bu da belli değil. Zeytin fidanlarını dikerken gösterdikleri fotoğraf karelerini deniz çayırları için de görmek istiyoruz. Nereye taşımışlar ve ne durumda bu deniz çayırları? Burada 145 çeşit balık ve 30 çeşit sünger var. Çayırlar bu canlıların eviydi. Şimdi bunların evi dağıtıldı, yıkıldı." dedi

"Adalete güvenimiz tam"

FSRU Doğalgaz Limanı ve Kara Boru Hattı projesi ile ilgili olarak şimdiye kadar birkaç ara karar verildiğini ve ek süreler tanındığını ifade eden Karagöz, "Bir an önce yürütmeyi durdurmanın çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü yürütmeyi durdurma, telafisi imkânsız zarar açma olasılığı olan durumlarda verilir. Sonuçta oradaki denge bozuluyor, bir tahribat oluşuyor ve bir daha geri dönüşü olmayacak. Önümüzdeki günlerde yürütmeyi durdurma ve iptal çıkacağına inanıyoruz. 3 ayrı bilirkişinin raporları açık. Daha önce aynı idarenin verdiği iptal kararı ortada. Burada değişen hiçbir şey olmadığı için daha önce verilen kararın aksi bir karar beklemiyoruz. Kararın bir an önce verilmesini de istiyoruz. Bu konuda adalete güvenimiz tam." diye konuştu.

"Bu konuda Orman genel Müdürlüğü’ne 100 bin ağacın karşılığı olan bir bağış yaptıkları söyleniyor ama bunun da dekontu paylaşılmadı"

BOTAŞ yetkililerinin daha önce de, "85 bin ağacı Şubat ayında toprakla buluşturduk" şeklinde açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Hasan Karagöz şunları söyledi; "Mart ayının ilk haftasına kadar da 100 bine tamamlayacağız şeklinde bir duyuruları vardı. Bu konuda Orman genel Müdürlüğü’ne 100 bin ağacın karşılığı olan bir bağış yaptıkları söyleniyor ama bunun da dekontu paylaşılmadı.Orman genel Müdürlüğü’nden de Keşan Orman İşletme Müdürlüğü’ne aktarıldığı söyleniyor ama belge yok, sadece duyum var. Ne kadar gerçek olduğunu bilmiyoruz ama şunu çok net biliyoruz, 100 bin ağacın dikilebilmesi arazi anlamında gerekli olan yer 250-300 hektar arası. Keşan ve çevresinde de böyle bir arazi yok."

"Enez’den Güneyli’ye kadar Saros bize göre ölü deniz haline gelecek"

Konuyla ilgili yapılan tartışmaların, yol ve boru hattının yarattığı tahribat üzerinden yapıldığını kaydeden Karagöz, sözlerini şöyle tamamladı; "Denizin içine, Sarsos Körfezi’nin doğal güzelliğine, akvaryum özelliğine koca koca gemilerin vereceği zarar burada gizleniyor.Asıl tartışılması gereken konu bu.O gemiler körfeze girmeye başladığında Körfez bütün özelliğini kaybedecek ve Enez’den Güneyli’ye kadar Saros bize göre ölü deniz haline gelecek. İzmit Körfezi’nden çok farklı olmayacak. BOTAŞ bu konuda doğru söylemiyor, kendi raporlarına ters düşüyorlar.Hazırladıkları ÇED raporunda yılda asgari 50 azami 100 gemi gelecek diyorlar. Bu haftada bir veya iki gemi gelecek demek. Bu gemilerin su altında kalan kısımları 25 metre ve 15 metre çaplı pervaneleri var. Bu pervaneler hareketleriyle 50-60 metreyi yerinden söküyor.Okyanuslardan gelmeleri de ayrı bir handikap. Gemilerin Saros Körfezi’ne girişi, limana yanaşması, boşaltım yapması ve geri dönmesi 36 saat diye tarif ediliyor.Gemi Saros Körfezi’ne girdiğinde Sahil Güvenlik önlem alacak ve denize hiçbir şey açılmayacak. Bu da kendi raporlarında yazıyor. Haftada iki gemi gelirse ne balıkçısı ne sandalcısı ne sahilcisi herhangi bir etkinlik yapamayacak demektir. Bunların da tartışılır hale gelmesi gerekiyor ama yargının bir an önce karar vereceğini, önümüzdeki hafta nokta koyup, bu işi kapatacağını düşünüyoruz, umudumuz tam."

Haber: İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar